HDK İstanbul Ekoloji Meclisi Zeytinliklerin talanını öngöre yasa tasarısına karşı Kadıköy’de stant kurdu. HDK dağıtılan bildiride ‘Yani insanlar anlasanız iyi olur, beni katlettiğiniz de ölen yalnız ‘bir zeytin ağacı’ olmayacak. Bu yasayla hükümet hepimizin idam fermanını da imzalamış olacak’ ifadelerine yer verildi

Zeytinlik ve meraların talana açılmasını ön gören yasa tasarısı tepkiler artarak devam ediyor. Hayvancılığı ve zeytinciliği bitirmeyi hedefleyen tasarıyla ilgili Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Ekoloji Meclisi üyeleri Kadıköy Khalkedon Meyda’nın da halkı yapılacak talanın önüne geçmek harekete geçme çağrısıyla stant kurdu, bildiri dağıttı. Dağıtılan bildiride şu ifadeler yer aldı:

Kar hırsıyla ferman verilmiştir

“Ben bir zeytin ağacıyım. Binlerce yıldır doğanın parçası olarak bu topraklarda yaşıyorum. Bana idam fermanı çıkarmışlar. 170 küsur milyonluk nüfusumuzun 117 milyonunu söküp katledeceklermiş. Binlerce yıldır birlikte yaşadığımız insanlar kâr hırsıyla katlimize ferman vermiş. Diyorlar ki, dönüm içinde 7-8 ağaç olmaz, 15 ağaç olur sorun olmazmış. O parmak hesabıyla saydıkları ağaçlar, 200 – 300 yıllık köklerini toprağa salan bilgelerdir.

Hepimizin idam fermanını vermiş olacaklar

Yıllardır her şeyimizden faydalandı insanlar, yağımızdan, meyvemizden. Yerleştiğimiz toprakları turizme açmayacaklarmış, eksik olmasınlar! Taşı toprağı HES’e, madene açacaklar, bize her türlü ölüm reva! Bizi söktüklerinde sadece zeytini yok etmiş olmayacaklar, doğayı talan ederek tüm bitki çeşitliliğini ve birlikte yaşadığımız hayvanları da yok edecekler. Nasıl mı? SİT alanı, yani doğal koruma alanları yasası da değişiyor. Kıyılar da yağmalanacak.

Yani insanlar anlasanız iyi olur, beni katlettiğiniz de ölen yalnız “bir zeytin ağacı” olmayacak. Bu yasayla hükümet hepimizin idam fermanını da imzalamış olacak. Başbakan demiş: tesis mi, zeytin mi? Ne yanıt vereceğiz?”

HABER MERKEZİ