ANKARA – Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin “Bağımsızlık referandumu” kararına ilişkin “Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkı” olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Özer, Barzani’nin Türkiye’nin tavrına ilişkin hayal kırıklığı yaşadığını söyledi ve ekledi: “Bu hayal kırıklığı IŞİD’in Kerkük’e saldırısından beri sürüyor.”

Başından beri Türkiye’nin yakın müttefiki olarak varlığını sürdüren Barzani yönetiminin aldığı “Bağımsızlık referandumu” kararı Türkiye’nin sert tepkisine neden oldu. Öyle ki “Dicle Kalkanı ile bunu durdururuz” şeklinde iş askeri tehditlere kadar vardırıldı.

‘KÜRTLERİN KENDİ KADERLERİNİ TAYİN HAKKI VAR’

Federe Kürdistan Bölgesi’nin aldığı kararı ve sonrasında yaşananları değerlendiren Prof. Dr. Ahmet Özer, Federe Bölgesel yönetimin iki nedenden dolayı bu referandumu yapma hakkı olduğunu belirterek, “Birincisi, Irak Anayasasında zaten böyle bir hak var. İkincisi de evrensel hukuk sözleşmelerine göre her halk kendi kaderini tayin edebilir. Bu hak illa ayrılıktan yana değil birlikten yana da kullanılabilir” diye konuştu.

Barzani’nin meseleyi gündeme almasının da iki nedeni olduğunu dile getiren Özer, şöyle konuştu: “Birincisi Barzani Bağdat ile anlaşamıyor. Uzlaşma zorlaştı. Bu birde Kürtlerin böyle bir rüyası var, babasının vasiyeti o da bu dar-ı dünyadan göçüp gitmeden bunu kendi kişisel tarihine yazdırmak istiyor. Daha referandum olacak bu referandumdan ne çıkacak bu da belli değil.

TÜRKİYE’NİN TEK DOSTU KÜRTLER

Türkiye neden buna karşı çıkıyor. Türkiye Rojava’daki gelişmelerden dolayı kendi Kürtlerinin de motive olarak gelecekte kopacağı yönünde zehabına kapılıyor. Bu yanlış bir zehaptır. Türkiye’nin tek dostu Kürdistan Federe bölgesidir. Irak, Iran, Suriye ile kavgalı, ABD ile anlaşamıyor, Rusya ile ayrı bir yere düşmüş durumda. Bir tek ticaretinin, ziraatının, sanayisinin olduğu ona destek veren Barzani’dir.”

‘SURİYE POLİTİKASI RESETLENMELİ’

Hükümetin tepkisinin, “MHP ile ortaklık yapan AKP’nin iç kamuoyuna yönelik” bir tepkisi olabileceğinin altını çizen ve bu konuda “Kerkük’teki o bayraklar inecek” sözlerini hatırlatan Özer, şöyle konuştu: “Sonra bu sözleri ikiletmedi. Ya da şimdi hakikaten mesajın dışında kim iktidarda olursa bürokrasisinde bir Türk-İslam sentezi var bu ayağa kalktı. İkinci neden de bana göre Kerkük’tür. Referandum Kerkük’te de yapılacak. Türkiye hala Kerkük üzerinde hak iddia ediyor böyle bir politika yürütüyor. Bu politika gerçekçi bir politika değil. Sonuç, bir zamanlar Kuzey Irak’ta bizim kırmızıçizgimiz var. Kimse orada Federasyon kuramaz. Barzani şöyle Talabani böyle… Fakat ne oldu Kürdistan ile Türkiye arasında iyi ilişkiler kuruldu. Türkiye’nin şimdiki en iyi dostu ve ticaretinin olduğu bir bölge. Bence aynı politikayı Rojava’ya yönelik yürütmesi gerekiyor. Türkiye’nin Suriye politikası yanlıştır bunu resetlemesi lazım. Kürtleri karşısına alacağına oradaki Kürtlere hamilik yapması hem Türkiye’de hem Suriye’de hem de Ortadoğu’da Türkiye’nin elini güçlendirir. Bu Kürt anasını görmesin paranoyasından kurtulması lazım. Birileri Türkiye’yi yanlış yönlendiriyor. Bu olursa sadece Rojava’daki soruna katkı sunmaz Türkiye’deki Kürt sorununa da büyük katkı sunar. Umarım bu çıkışlar iç kamuoyuna yöneliktir. Bu açıklamalar yapıldı diye Barzani referandum yapmaktan vazgeçmeyecektir. Türkiye bölgesel bir güç ama uluslararası güçler önemlidir. Bana göre ABD’nin tavrı önemli ve belirleyicidir. Dün bir vesile ile Irak Büyükelçisi ile görüştük, sonra Kılıçdaroğlu ile HDP toplantısından sonra konuştuk. Öyle sanıyorum ki bu dar boğazdan geçerken Türkiye kucaklayıcı bir politika ile önünü açacak bir mekanizmaya yönelmesi gerekiyor.”

‘BARZANİ HAYALKIRIKLIĞI YAŞIYOR’

Barzani’nin Türkiye’ye yönelik hayal kırıklığı yaşadığını da söyleyen Özer, “Bu hayal kırıklığı bugün değil ta IŞİD Kerkük’e saldırdığında başladı. Barzani o zaman Türkiye’den yardım istedi ve o zaman gördüler ki Türkiye yardım etmiyor ve o zamandan beri hayal kırıklığı sürüyor” şeklinde konuştu.

Özer, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Ama buna rağmen Barzani Türkiye ile iyi ilişkileri yürütmek istiyor. Ayrıca kardeşim Filistin’de Araplar için devlet istiyorsun, bu da kadim bir halktır. Ortadoğu’da Kürtler için aynı şey söz konusu olduğunda niye çifte standarta gidiyorsun. O zaman Filistin için de böyle bir şey isteme.

KÜRTLER ARASI BİRLİK ÖNEMLİ

Kürtler için de bir birlik söz konusu değil onların kararlarını beklemek lazım. Kürt hareketinin bir kısmı silahlı, silahsız… PKK’nin ve PYD’nin tavrını izlemek lazım. Diğer Kürdi partilerin tavırlarına bakmak lazım. Her halkın kendi kaderini tayin hakkı var.” (dihaber)