Gezi Direnişi’nde polis tarafından atılan gaz fişeğinin başına gelmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan, aramızdan ayrılışının 4’üncü yılında mezarı başında anıldı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, yaptığı açıklamada “Berkin’in eve getiremediği ekmeği Nuriye ve Semih de yiyemiyor” dedi.

Gezi Direnişi’nde polis tarafından atılan gaz fişeğinin başına gelmesi sonucu yaralanıp hastaneye kaldırılan Berkin Elvan, 269 gün boyunca komada kaldıkdıktan sonra Şişli’deki Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde15 yaşındayken 16 kiloda hayatını kaybetmişti. Bugün aramızdan ayrılışının 4’üncü yılı olması sebebiyle mezarı başında anılan Berkin Elvan’ın ailesi ve Taksim Dayanışması ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, Berkin Elvan davasında adalet talebinden vazgeçilmeyeceği vurgulanırken, 6 Temmuz günü görülecek davanın 2. duruşması için Çağlayan Adliyesi’ne dayanışma çağrısı yapıldı.

Ailesi, arkadaşları ve yurttaşlar Berkin Elvan’ı, Okmeydanı’nda vurulduğu yerde ekmek ve karanfillerle andı.

gulsum-elvan-berkin-in-eve-getiremedigi-ekmegi-nuriye-ve-semih-de-yiyemiyor-304802-1.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Berkin Elvan’ın 4 yıl önce vurulduğu yerdeyiz!

Berkin çocuğumuzun Gezi Direnişi sırasında iktidarın emri ve polisinin eliyle, gaz fişeğiyle doğrudan hedef alınarak vuruluşunun 4. yılında vurulduğu yerdeyiz! Binlerce insan Gezi Parkı’ndan polis şiddetiyle çıkartılırken, milyonların ayağa kalktığı gecenin sabahında 16 Haziran 2013 tarihinde Okmeydanı’nda vurulmuştu Berkin Elvan.

Biz her yıl olduğu gibi, Berkin Elvan’ın vurulduğu gün ve yerde buluşmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Ailemizin yanında olacağız.

Örgütlü kötülüğün, örgütlü karanlığın ayak bastığı her yeri cehenneme çevirdiği böyle bir zamanda, direndiği için, teslim olmadığı için, karanlığa karşı ışık yaktığı için bedel ödeyen, yaralanan ve öldürülenlere sahip çıkmak, onları unutmamak en temel görevlerimizden biridir.

Polis şiddetiyle içimizden kopartılan canların hesabını sormak, katillerin adil bir şekilde yargılanmasını sağlamak için çabalamaya, adalet talebimizi Gezi’den bugüne haykırmaya devam ediyoruz

Bildiğiniz gibi, Berkinimizin, öldürüldükten iki yıldan fazla bir zaman sonra iddianamesi tamamlandı ve ilk duruşması 6 Nisan’da görüldü. Bu davada da benzeri yüzlercesinde olduğu gibi esas emri verenler yerine tetiği çekenlerin yargılandığını görüyoruz.

Biz Elvan Ailesi ve Taksim Dayanışması olarak, böyle bir yargılamanın kesinlikle Berkinimiz şahsında milyonlarca insanın talep ettiği adaleti yerine getirmeyeceğini biliyoruz.

Ama bu durum bizi adalet talebimizden vazgeçiremez! Bu nedenle, Berkin’in cenazesine katılan yüzbinleri 6 temmuz günü, davanın 2. duruşması için Çağlayan Adliyesi’ne bekliyoruz.

Nuriye ve Semih başta olmak üzere hakikat için direnen, adalet isteyen, cezaevlerinde boyun eğmeyen ve içinde bulunduğunuz örgütlü karanlıktan çıkmamız için yola düşenlere selam eder, saygılarımızı sunarız.”

BERKİN MEZARI BAŞINDA ANILDI

Okmeydanı’nda vurulduğu yerde anılmasının ardından Berkin Elvan için Feriköy Mezarlığı’nda da anma töreni düzenlendi.

gulsum-elvan-berkin-in-eve-getiremedigi-ekmegi-nuriye-ve-semih-de-yiyemiyor-304803-1.kaynak:birgun.