گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Kerestecioğlu: Nuriye ve Semih’i oradan almalıyız

Kerestecioğlu: Nuriye ve Semih’i oradan almalıyız

1063

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eyleminin 100’üncü gününde Kadıköy’de binlerce kişinin katıldığı yürüyüş gerçekleştirildi   KESK İstanbul Şubeler Platformu’nun dayanışma konserine katılan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Nuriye ve Semih’i oradan almalıyız. Onları kaybetmeyeceğimize söz vermeliyiz. Biz hep birlikte mutlaka ama mutlaka kazanacağız” dedi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, “KHK’lara teslim olmayacağız” diyerek Bostancı Gösteri Merkezi’nde dayanışma konseri düzenledi. Konserin yapılacağı salona “Nuriye ve Semih’i yaşatacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” pankartları asıldı. Gelen KESK’liler sık sık, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” ve “Nuriye-Semih serbest bırakılsın sloganları attı.

‘EMEKÇİLERİN MÜCADELESİ SİNEVIZYONA YANSIDI’

Erkinlik bir dakikalık saygı duruşunun ardından sanatçı Erdal Bayrakoğlu’nun şarkıları ile başladı. Zılgıtların, alkış ve sloganların bir an olsun susmadığı konser, ihraç edildikten sonra aylardır direnen emekçilerin mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

İhraç edilenler adına söz alan öğretmen Nuray Şimşek, bize terörist diyerek işten atarken tek korktukları iktidarlıklarının sarsılmamasıydı. Çünkü onlar da biliyorlar onurlu bir yaşamı savunduğumuz için buradayız. İhraç edildik” diyerek, her birinin Nuriye veya Semih ya da Alev ve başka bir direnen olduklarını söyledi.

‘NURİYE VE SEMIH’İ YAŞATACAĞIZ’

Şimşek, “Biz onurumuzu kaybedemeyeceğiz. Biz dimdik ayakta dururken onların iktidarlıkları yerle bir olacak. Biz sokaklarda olmaya devam ederek Nuriye ve Semih’i yaşatacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlikte söz alan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Biz yeniden başaracağız. 10 Ekim’de Ankara’da kaybettiğimiz, Cizre, Sur daha birçok yerde yitirdiğimiz yoldaşlar için başarmak zorundayız” dedi.

‘ONLARI KAYBETMEYECEĞİZ’

Kerestecioğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ancak biz o direnişi yeterince yükselttiğimiz zaman kazanmış olacağız. Direnmeden kazanamayız. Direnişi sürdürmek zorundayız” dedi. Açlık grevlerinin 100’üncü gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da durumlarına değinen Kerestecioğlu, “Arkadaşlarımızı oradan almalıyız. Onları kaybetmeyeceğimize söz vermeliyiz. Biz direnişin, umudun, özgürlüğün sesini biliyoruz. Ve o sesi ancak birlikte çoğaltacağımızı da biliyoruz. Biz hep birlikte mutlaka ama mutlaka kazanacağız.”

KADIKÖY’DE BİNLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ
Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu tarafından işlerine dönmek için başlattıkları açlık grevi eylemi sonrası tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi eyleminin 100’üncü gününde Kadıköy’de yürüyüş gerçekleştirdi. Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen ve aralarında Sivil Toplum Örgütü (STÖ) ve siyasi parti yöneticilerinin de olduğu binlerce yurttaş, Khalkedon Meydanı’a kadar yürüdü.

‘İNSAN HAKLARI İLE İNSANDIR’

Kitle adına açıklama yapan oyuncu Defne Halman, Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarının giderek kötüye gittiğin vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Her ikisinin de kalp yetmezliği ile karşı karşıya, el vücut fonksiyonları bozuldu, unutma başladı bir dizi sağlık sorunları mevcut. Sağlık durumları bizim için kaygı verici. Sağlık ve yaşam hakları ihlal ediliyor. Kaybetmedikleri tek şey ise direnç ve umuttur. Yetkililere çağrıda bulunan Halman, Gülmen ve Özakça’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

‘DİRENİŞ İLE KÜLLERİMİZDEN YENİDEN DOĞACAĞIZ’

KHK ile işinden edilen ve Yüksel caddesinde direnişine devam eden Sosyolog Veli Saçılık ise emekçilerin birliğine dikkat çekerek, “Onlar saldırdıkça Nuriye dev oldu, büyüdü ve devleşti” dedi. AK Parti döneminde yapılan hukuksuzluklara işaret eden Saçılık, ”Nuriye ve Semih ve biz küllerimizden yeniden doğacağız, dediler ve açlık grevine başladılar. Direnişleri de gittikçe büyüdü” ifadelerini kullandı.  (dihaber)