Mahkeme Selahattin Demirtaş’ın duruşmaya getirilmesini istedi ancak Edirne Cezaevi Jandarma Bölük Komutanı’ndan ‘şahsın tanındığı ve bölgede terör riski bulunduğu’ gerekçesiyle ret yanıtı geldi. Bunun üzerine ‘SEGBİS’le katılsın, katılmazsa zorla hazır edilsin’ yanıtını verdi.

Şırnak 1. Asliye Ceza Mahkemesi, cezaevinde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, hakkındaki davanın bugün görülen ilk duruşmasına bizzat katılmasının sağlanması için Edirne Cezaevi Müdürlüğü’nden talepte bulundu. Ancak Edirne Cezaevi Jandarma Bölük Komutanı talebe, “Şahsın tanınan ve bilinen bir kişi olması, geniş bir çevreye sahip olması, bölgede yoğun terör olaylarının devam etmesinin sevk ve duruşma esnasında ciddi güvenlik riski oluşturacağı” cevabını verdi.

yazi1gdozel

‘ZORLA SEGBİS’E GETİRİN’

Bunun üzerine Şırnak 1. Asliye Ceza Mahkemesi, Edirne Cezaevi Müdürlüğü’ne ilettiği resmi yazıda, Selahattin Demirtaş’ın duruşma için, “SEGBİS sistemiyle hazır edilmesi, sanık SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılmak istememesi halinde ise zorla getirtilerek hazır edilmesi” talebinde bulundu. HDP’den yapılan açıklamada, “Zorla SEGBİS’e getirtilme uygulaması, herhangi yasa maddesinde yer almamaktadır. Daha önce herhangi bir davada uygulandığı da görülmemiştir. Dolayısıyla bu karar yasa dışıdır, bütünüyle keyfidir” denildi. (HABER MERKEZİ)     gazeteduvar