گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Akdeniz’de uluslararası utanç

Akdeniz’de uluslararası utanç

1255

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre bu yılın ilk 6 ayında 2 binden fazla mülteci Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.

 Uluslararası Göç Örgütü, 2017 yılının ilk 6 ayına dair mülteciler raporunu açıkladı. Rapora göre Ocak ayından bu yana Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan 2 bin 108 kişi hayatını kaybetti. Bunların 2 bin 11’i ana kaçış rotası Libya-İtalya hattında boğularak öldü. Geçen yılın aynı döneminde Akdeniz’de kaybeden mültecilerin sayısı 2 bin 911’di.

Rapora konu olan kayıplara ait bilgiler hayatta kalmayı başarmış görgü tanıklarının ifadelerine dayanıyor. Denizde hayatını kaybedenlerin çoğu insan kaçakçılarının küçük botlara haddinden fazla insanı bindirmesi sonucu yaşanıyor. Son olarak Akdeniz’de meydana gelen kazalarda 200’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Uluslararası yardım kuruluşları Akdeniz’deki gerçek kayıpların sayısının şu an belirtilenden çok daha fazla olduğu konusunda uyarıyor. Zira yetkililere göre, kazalarda her kayıp vakasına ulaşmış olma ihtimali düşük.

AKDENİZ’İ AŞABİLENLER AZALDI
Göç Örgütü raporu bu yıl Akdeniz’i geçebilen mülteci sayısının da azaldığını ortaya koydu. Bu yılın ilk 6 ayında 84 bin kişi deniz yoluyla Avrupa’ya geçebildi. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 216 bindi. Bu yılın ilk altı ayında Avrupa’ya geçebilen 84 bin mültecinin 74 bini ilk olarak İtalya’ya ayak bastı. Yunanistan’a 8 bin 363, İspanya’ya da 3 bin 314 mülteci geldi. Yunanistan’a ulaşan mültecilerin büyük çoğunluğunu Suriye’den gelenler oluşturuyor. İtalya’daki mültecilerin çoğuysa Nijerya, Eritre, Gine’den gelen Afrika kökenli. (Artı Gerçek, DW Türkçe)