گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
HDP ‘Adalet Yürüyüşü’ için kararını verdi

HDP ‘Adalet Yürüyüşü’ için kararını verdi

1088

HDP yürüyüşü Figen Yüksekdağ ve milletvekillerin tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi sapağında karşılama kararı aldı.

 Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin değerlendireme yapan HDP, yürüyüşü Kandıra sapağında karşılama kararı aldı. Karşılamanın yapılması planlanan bölge eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu cezaevine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Ankara’dan İstanbul’a CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında başlatılan Adalet Yürüyüşü’nün 10’uncu gününde Halkların Demokratik Partisi (HDP) de katılma kararı aldı. Toplumun farklı kesimlerinin desteklediği yürüyüş kısa bir süre içinde “herkes için Adalet” talebine dönüştü. Hakların Demokratik Kongresi’nin (HDK) daha önce desteğini açıkladığı yürüyüşe HDP de destek verme kararı verdi. Bir süredir partinin yetkili organları arasında tartışılan konuya ilişkin somut adım atılıyor.

HDP’liler, yürüyüşü güzergahın Kocaeli Kandıra sapağında karşılama kararı aldı.

EŞ GENEL BAŞKAN KANDIRA’DA TUTUKLU

Karşılama için belirlenen yer Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’ne 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ ile birlikte milletvekilleri Ferhat Encü, Çağlar Demirel, Gülser Yıldırım ve Besime Konca bu cezaevinde tutuklu.

HDP’nin yürüyüşten beklentisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne’ye kadar devam etmesi. Ancak, CHP kurmaylarından yapılan açıklamalar bu seçeneğe sıcak bakılmadığı yönünde. Bunun üzerine HDP de yürüyüşe Kandıra kavşağında desteklemeyi uygun buldu.

BÜYÜK İSTANBUL BULUŞMASI

HDP, yürüyüşü karşılamanın yanı sıra İstanbul’da yapılacak olan buluşmaya da kitlesel katılma kararı aldı. Parti aynı zamanda yerellerde Adalet Yürüyüşü kapsamında yapılan etkinliklere de katılım çağrısında bulundu.   (artigercek)