گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
IŞİD’den kaçanlar QSD’ye sığınıyor

IŞİD’den kaçanlar QSD’ye sığınıyor

1563

Rakka’da sıkışan IŞİD’cilere yerelden katılanlar teslim olurken, yabancı kökenli militanlar daha çok bombalı araç saldırılarına yöneldi.


HABER MERKEZİ – Rakka’da Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile IŞİD arasındaki çatışmalar giderek şiddetlenirken IŞİD mensuplarının bir kısmının kaçarak QSD güçlerine teslim olduğu bilgileri geliyor.

Koalisyon Güçleri’ne ait uçaklar dün bir kez daha Rakka şehrine havadan broşürler atarak IŞİD’lilerin QSD birliklerine teslim olmasını önerdi. Teslim olunması halinde kendilerine kötü muamele yapılmayacağı ve tüm haklarının gözetileceği belirtilen broşürler etkili oldu. Son 24 saat içinde IŞİD’den kaçarak QSD birliklerine teslim olanların sayısı 70’e yükseldi. Teslim olanların önemli bölümünün Rakkalı olduğu ifade ediliyor. Önceki gün de 25 IŞİD’çi kaçarak QSD güçlerine teslim olmuştu.

Koalisyon uçaklarının havadan attığı bildiriler

BOMBALI ARAÇ SALDIRILARI ARTTI

Rakka’dan bilgi paylaşan yerel kaynaklar IŞİD’e katılan Rakkalılar başta olmak üzere Suriyelilerin kaçmak için fırsat kolladıklarını belirtirken Rakka’nın ‘İslam Devleti’nin başkenti olarak ilan edilmesinden sonra bu kente yerleşen yabancı cihatçıların ise çatışmaya devam ettiğini söylüyor. Kentte çatışmaya katılan IŞİD’çilerin ağırlıkla bombalı araç saldırıları düzenlediği de gelen bilgiler arasında. Dün Qasisiya mahallesinde QSD güçlerinin karargahına bombalı araçla saldıran IŞİD’çiler, bu saldırıları geçmişte olduğu gibi yakından videoya çekmek yerine ya insansız hava araçları ile ya da daha uzak noktalardan çekerek yayınlıyorlar.

Qadissiya'da bombalı aracın imha edilme anı

Rakka’daki yabancı IŞİD’çilerin çoğunun kentin işgalinden sonra IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin ‘hicret’ çağrısıyla bu kente geldiği belirtiliyor.

QSD’ye teslim olan IŞİD’çiler Rakka’da kalanların morallerinin düşük olduğunu anlatıyor. Fırsat bulanların kaçtığını belirten eski IŞİD’çiler, teslim olmak için fırsat kollayanların büyük çoğunluğunun yerli aşiretlerden IŞİD’e katılanlar olduğunu söylüyor.

Çatışmaların yoğun olarak devam ettiği Rakka mahallelerinden biri de Qadissiya. Dün devam eden çatışmalarda en az 4 bombalı araç saldırısı yapılırken bu araçların hedefledikleri noktalara varmadan imha edildikleri belirtildi. IŞİD’in keskin nişancısının da Qadisiya’da devam eden çatışmalarda QSD güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği açıklandı. Bu çatışmalarda bombalı araçların patlama anını propaganda için görüntülemek isteyen IŞİD’e ait insansız hava aracı da QSD’liler tarafından düşürüldü.

AFRİN-İDLİB SINIRINDA ÇATIŞMA

Rojava ve Kuzey Suriye’deki hareketli alanlardan biri de İdlib ile Afrin sınırındaki Darat Izza bölgesi. Bu bölgede de QSD’liler ile Türkiye’nin desteklediği ÖSO grupları arasında çatışmalar yaşanıyor. Devam eden çatışmalara ilişkin ayrıntılı bilgi alınamazken Şehba bölgesinde de TSK’nin QSD’ye bağlı Ceyş El Siwar denetimindeki köylere top ve havanlarla düzenlediği saldırılar yer yer devam ediyor.

QSD güçleri IŞİD ve ÖSO'ya karşı savaşıyor

Çatışmaların devam ettiği Şehba’da da teslim olanlara ilişkin bilgiler geliyor. Türkiye’nin yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonuna destek veren ÖSO’culardan 7’si daha dün Mınbiç Askeri Konseyi üyelerine teslim oldu. Teslim olanlar, Türkiye’nin kendilerini yeni bir savaşa sürmek istediğini ve bunu istemedikleri için kaçtıklarını belirtiyor. (Artı Gerçek)

Mınbiç Askeri Meclisi'ne teslim olan ÖSO'cular

(artigercek.)