Yürüyüşe katılacak heyette HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile birlikte 12 isim yeralıyor.

ANKARA – HDP yarın Adalet Yürüyüşü’ne katılıyor. Heyette HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay da yer alacak. Önce Kandıra Cezaevi önünde açıklama yapacak olan heyet, ardından yürüyüşe katılacak.

HDP’den yapılan açıklamada, yürüyüşe Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Eş Genel Başkan Yardımcıları Saruhan Oluç, Sezai Temelli,  MYK üyeleri Beyza Üstün, Murat Mıhçı, milletvekilleri Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk’ün katılacağı belirtildi.

HDP heyeti önce Kandıra Cezaevi önünde 14.00’de açıklama yapacak, ardından yürüyüşe katılacak.

HDP’NİN KAYITSIZ KALMASI MÜMKÜN DEĞİL’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, yürüyüşle ilgili şunları söyledi: “Yürüyüşe destek ziyaretinde bulunuyoruz. Heyetimiz kurum temsiliyeti bulunan arkadaşlarımızdan oluşacak. Belirlenen buluşma noktasında destek beyanında bulunacağız. Kısa bir açıklamaya yapılacak. Heyetimiz adına eş genel başkanımız açıklama yapacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir açıklama yapacak diye düşünüyoruz. Sembolik olarak 5-10 dakikalık bir yürüyüşün ardından da heyetimiz ayrılacak.

Ülkenin içinden geçtiği zor süreci göz önünde bulundurduğumuzda HDP gibi ülkenin üçüncü büyük partisinin böyle bir sivil itaatsizliğe evrilmesini öngördüğümüz, istediğimiz bir yürüyüşe kayıtsız kalması mümkün değildir. Baştan beri destekledik. Evet içinde değiliz çünkü biz organize etmedik. Kendimizin organize etmediği, planlamasında bulunmadığı bir yürüyüşe eklemlenme gibi durumu söz konusu olamaz. Çünkü biz bir siyasi partiyiz ve buradan hareketle de özellikle bir destek beyanında bulunmanın daha doğru bir yöntem olduğunu düşünüyoruz.” Yıldırım, yürüyüşün finali olacak olan mitinge ilişkin de tartışmanın devam ettiğini bilgisini vererek, önemli bir kitlesel katılım noktasında tartışmaların yürütüldüğünü ancak henüz netleşen bir karar olmadığını söyledi.

Öte yandan heyetin vereceği destek öncesi Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile milletvekillerin de ziyaret edilmesi bekleniyor. Bu konunun da bugün akşam saatlerinde netleşmesi ve buna göre bir planlamanın yapılacağı öğrenildi.  (artigercek)