Figen Yüksekdağ bugün ilk kez mahkemeye çıkarılıyor. Ankara’da görülecek duruşma öncesi HDP’li avukatların Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapılmasına ise izin verilmedi.

HDP Eş Başkanı iken 4 Kasım 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan ve o tarihten beri Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ bugün ilk kez tutuklu bulunduğu dosyadan hakim karşısına çıkacak. Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava için bin avukat Yüksekdağ’ı savunmak için başvurdu. Polis ise HDP’li avukatların Anayasa Mahkemesi önünde saat 11.00’de yapmayı planladığı basın açıklamasına izin vermedi. Polis, aralarında yabancı avukatların ve basın mensuplarının bulunduğu grubu da AYM’ye yaklaştırmadı. HDP Milletvekili Mithat Sancar, “Hukuksuzluğun sıfır noktası, keyfiliğin dorukları” sözleriyle duruma tepki gösterdi.

‘OHAL REJİMİ KEYFİLİK GASBI…’

Sancar, dün Kandıra Cezaevi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına da engel olunduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Dün Kandıra Cezaevi önünü gitmemize izin vermeyen polis bugün de Anayasa Mahkemesi önünde keyfi bir uygulama ile basın açıklamasına engel oluyor. Bugün Figen Yüksekdağ’ın saat 14.00’te duruşması var Ankara Adliyesi önünde ve çevresinde her türlü toplantı, basın açıklaması ve gösteri yasaklanmış durumda. Bu tür uygulamaların, yasakların herhangi mantıklı bir gerekçesi yok artık. İktidar OHAL’i bahane ederek her türlü keyfi uygulamaya gidiyor. OHAL rejimi keyfilik gasbı, sindirme ve diktatörlük rejimine dönüştü. Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması yapılmasına izin verilmemesinin hiçbir hukuki, mantıklı izahı yoktur.”

İSTANBUL’DAN GELEN AVUKATLARIN OTOBÜSÜ BAĞLANDI

Dava için İstanbul’dan Ankara’ya gelmek isteyen Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi avukatların otobüsleri de bağlanarak duruşmaya toplu olarak gitmelerine izin verilmedi. Avukatlar bireysel olarak Ankara’ya geldi. Ankara’ya gelen avukatların duruşma öncesi Anayasa Mahkemesi önünde yapmak istediği açıklama da polis engeline takıldı. Yine diğer illerden toplu olarak duruşmaya katılmak için yola çıkan partililerin otobüsleri de şehre alınmadı.

AYM’DE GÖRÜŞME YAPILAMADI

Tutuklu bulunduğu dosyadan ilk kez hakim karşısına çıkacak Figen Yüksekdağ’ın duruşma öncesi HDP Milletvekili avukatları, AYM üyeleri ile görüşmek istedi. Avukatlar, AYM ile tutuklu ve haklarında soruşturma başlatılan milletvekillerinin durumlarını ve milletvekillerinin tutukluluk sürelerinin makul süreyi aştığını ve 45 HDP milletvekili hakkında da müzekkere yazılıp soruşturma başlatılması konusunu görüşmek istedi. Polis, avukatlara izin vermeyince HDP’nin Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan sorumlu MYK üyesi milletvekili Ayşe Acar Başaran ile toplam 5 avukatın her birine bir polis eşlik ederek AYM’ye girilebildi. Fakat, “AYM başkanı yurt dışında olduğu” ve “AYM üyelerinin iş yükü olduğu” gerekçesiyle heyetle görüşme yapılamadı. Ayrıca HDP’li milletvekillerini savunan avukatların yanında yabancı avukatlar da bulundu.

Başaran, AYM’ye girişe izin verilmemesinin ardından kısa bir açıklama yaptı. Başaran, “Anayasa Mahkemesi’ne sokulmadık. Bunu yapmaya hakları yok. Bu uygulamayla ilgili başvurumuzu yapacağız. Buradan Adliyeye gidiyoruz” dedi.    Özlem Akarsu Çelik   (gazeteduvar)