گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Demirtaş yine yok

Demirtaş yine yok

1274

Tutuklandıktan sonra ilk kez hakim karşısına çıkması beklenen Selahattin Demirtaş kelepçe takılmasını reddettiği için duruşmaya katılmadı.

 Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, 245 gün sonra Ankara Adliyesi’nde hakim karşısına çıkması bekleniyordu. Ancak Demirtaş adliyeye kelepçeyle getirilmeyi reddettiği için duruşmaya katılmadı.

Diyarbakır’daki evinde 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanan ve Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Demirtaş, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasında hazır bulunsaydı, 245 gün sonra hakim karşısına çıkmış olacaktı.

Demirtaş, daha önce hakkında Türkiye’nin değişik yerlerinde açılan davalara SEGBİS sistemi ile katılmış ve bir süre önce SEGBİS sistemini reddetmişti.

ADLİYEDE BOMBA ARAMASI

Demirtaş’ın saat 10.00’da başlayacak duruşması öncesi Ankara Adliyesi’nde yoğun önlemler dikkat çekti. Polisler, uzman köpeklerle adliye içinde bomba araması yaptı. Bomba araması yaparken adliye boşaltıldı. Adliyenin etrafı polis barikatlarıyla çevrilirken, sokak başlarına TOMA’lar yerleştirildi. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler adliye girişinde bekletilirken, mahkeme kararıyla duruşmaya izleyici alınmayacağı öğrenildi.

DAVA İÇERİĞİ 

Demirtaş, bu davada “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatlarını aşağılama” iddiasıyla yargılanıyor. Çoğunluğu Almanya’da ikamet eden 16 kişinin çeşitli savcılıklara ortak bir şikayet metni üzerinden açılan kamu davasına gerekçe konu ise, HDP Genel Merkezi’ne ait resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşım. Hesaptan 11 Eylül 2015 tarihinde atılan twitte “Halk karşısında bütün ordular çaresizdir. İşte Tayyip Erdoğan’ın sarayının ordusu ve polisi de yenildiler, yine yenilecekler” ifadesini davaya konu yapıldı. Davanın bugün 3’üncü duruşması görülecekken, karar çıkması bekleniyor.

Demirtaş, davanın ilk duruşmasına SEGBİS ile katılmış ve “Bu soruşturma ve davalarla ilgili savunmalarımı SEGBİS aracılığıyla yapmak zorunda kalıyorum. Çünkü tutukluyum ve tek başıma 45 gündür hücrede tutuluyorum. Burası bir tutukevi değil burası bir ceza infaz kurumudur. Burada avukatlarımla yaptığım görüşmeler ses kaydı ile kayıt altına alınıyor. Avukatlarımla görüşürken yanımda sürekli bir görevli bulunuyor. Ayrıca tutuklanmadan önce başlayan bir tedavi sürecim yarı kaldığı için sağlık sorunları da yaşıyorum. Ben ve tutuklu bütün milletvekili arkadaşlarım aynı durumdadır. Savunma hakkımı kullanamıyorum. Yüz yüze mahkemenizde ifade vermek istiyorum” şeklinde savunma yapmıştı. Duruşmayı, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçileri de izlemişti. (.artigercek)