Avusturya’nın, Bakan Zeybekçi’nin ülkeye girişine izin vermediği iddia edildi. Avusturya‘nın Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci‘nin ülkede düzenlenmesi planlanan 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin etkinlikte konuşma yapmasına ve ülkeye girişine izin vermediği iddia edildi.

Reuters’ın haberi göre, Avusturya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü açıklamasında, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin geçen yıl başarısız darbe girişiminin yıldönümünü kutlamak için ülkeye girmesini yasakladığını söyledi.

Sözcüsü ORF radyosuna verdiği demeçte, “Avusturya Dışişleri Bakanı (Sebastian) Kurz’un Türkiye ekonomi bakanının ülkeye girmesini yasakladığını doğru olduğunu söyleyebilirim” dedi. Olayın “çok büyük” olduğunu ve ziyaretin “Avusturya’da kamu düzeni ve güvenliği için bir tehlike” olduğunu savundu.

HOLLANDA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Hollanda hükümeti, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle salı günü Apeldoorn kentinde yapılacak toplantıya katılmasının ‘arzu etmediğini’ açıklamıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan geçen hafta yapılan açıklamada, ‘mevcut koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin Hollanda’ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığı’ vurgulanmıştı.