OHAL döneminde onbinlerce işçinin grevleri engellenirken, AKP Genel Başkanı Erdoğan, ‘Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade edip izin vermiyoruz’ diyerek, OHAL’i kendi çıkarları doğrultusunda kullandıklarını itiraf etmiş oldu

AKP hükümeti, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan ettiği OHAL ile; Kürtler, akademisyenler, işçiler, kadınlar ve sanatçılar olmak üzere, birçok kesime saldırmaya ve baskı kurmaya devam ediyor. Bu zulüm ortamı sürerken, Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nde konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, OHAL’e ilişkin açıklamalarda bulundu. “OHAL’i kaldır” diyenlere yanıt veren Erdoğan, “Öyle bir şey yok. Bu iş bitene kadar sürecek” diyerek, tüm muhalif kesimleri tehdit etti. Ağır çalışma koşullarına, ucuz iş gücüne, mobbinge ve sömürüye karşı grev haklarını kullanmak isteyen işçilere yönelik de konuşan Erdoğan, OHAL’in patronları korumak için kulanıldığını belirterek, işverenlerle işçiler üzerinde baskı kurmak ve birbirlerinden çıkar sağlamak amacıyla yaptıkları işbirliğini de itiraf etmiş oldu. İşverenlere, “İş dünyasında herhangi bir sıkıntınız, aksamanız var mı?” diye soran Erdoğan, OHAL ilanı sonrası Başbakan Binali Yıldırım’ın “OHAL’i vatandaş için yapmıyoruz” söylemlerini de boşa çıkardı.

AKP 12 grevi engelledi

Grevlerin OHAL bahanesiyle yasaklandığı bu dönemde, Erdoğan, “Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade edip izin vermiyoruz. Bunun için kullanıyoruz OHAL’i” dedi. Erdoğan’ın bu söylemleri işçi düşmanlığını ele verirken, OHAL’i kendi menfaatleri ve AKP çıkarları için kullandığını da gösterdi. İşçilerin grev haklarını erteleme ve yasak adı altında engelleyen AKP, iktidara geldiği ilk günden beri 12 grevi engelledi. OHAL döneminde ise; Asil Çelik’te 600, EMİS Metal İşyerleri 2200, Akbank’ta 14000 ve Şişecam’da 6000 olmak üzere, toplamda 4 fabrikada 22800 işçinin grevini engelledi.

HABER MERKEZİ       (demokrasi32)