Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümete OHAL’i tekrar uzatmayı teklif edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki “15 Temmuz Şehitler Abidesi”nin açılışında konuştu.

Erdoğan, hükümete OHAL’i tekrar uzatmayı teklif edeceklerini belirtti.

Erdoğan “Ne yaparsan yap Avrupa Birliğinin tavrı ortada… 54 yıl geçti, 54 yıl, hala bizimle bunlar dalga geçiyor. Verdikleri sözleri tutmazlar, ‘vize uygulaması’ dersin tutmazlar, mültecilerle ilgili ‘şu kadar para vereceğiz’ derler vermezler. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, başka bu işin çaresi yok” ifadelerini kullandı.

“Hans’a değil Hatice’ye bakarım”

Açılıştaki insanların “idam” sloganları üzerine Erdoğan yeniden, yasanın kendisine gelirse onaylayacağını söyledi.

“Size kanaatimi paylaştım. Hukuk içinde, parlamento burada. Parlamentoya gelir… Parlamentodan geçeceğine inanıyorum. Parlamentodan geçtiği zaman, bana geldiğinde tereddütsüz onaylarım. Çünkü 250 şehidimizin ve milletimizin burada ahı var. 2 bin 193 gazimizin ahı var. Hans, George ne der, buna bakmam. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin, Ayşe, Fatma, Hatice ne der ona bakarım.”

“TBMM öncelikle hedef aldıkları ve en çok bombaladıkları yer oldu. Darbeciler, tıpkı milletimizin korkup evlerine saklanacağını sandıkları gibi milletvekillerimizin de Meclisi terk edip, kaçacaklarını düşünmüşlerdi” diyen Erdoğan, yine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında konuştu:

“Kimseyi aldatmayalım, bu olaya kontrollü darbe demek, gerçekten bir nasipsizliktir. Bu olaya kontrollü darbe demek, nasipsizliğin ötesinde vurdumduymazlıktır. Siz, bu milleti ne zannediyorsunuz, nasıl buna kontrollü darbe dersiniz? Siz, yoksa bu sürecin hala böyle devam etmesini mi istiyorsunuz?”

“OHAL’i uzatmayı önereceğiz”

Erdoğan, Olağanüstü Hal’in uzatılmasını hükümete önereceklerini söyledi:

“15 Temmuz’u ne kendimiz unutacağız ne de bizden sonraki nesile unutturacağız. O geceye çamur atma çabası içindeler. Pazarlık bitiyor tanklar çekiliyor. ‘Kontrollü darbe’ diyorlar. Ne olacaktı istedikleri gibi at oynatmaya devam mı edeceklerdi? Yarın MGK var bu konuyu görüşeceğiz. Hükümetimize tekrar OHAL’in uzatılması teklifini yapacağız. Dünyanın değişik yerlerinde bir eyalette, basit bir mesele oluyor OHAL ilan ediyorlar. Fransa’da teröristlerce 10-15 kişi öldürülüyor, orada bir yıl OHAL kararı alınıyor. Bizim ülkemizde devletimize karşı, devletimizi yıkma operasyonu yapılıyor, 250 kardeşimiz şehit ediliyor, 2 bin 193 vatandaşımız gazi oluyor, hala kontrollü darbeden bahsediliyor. Yazıklar olsun, yazıklar olsun başka ne diyeceğiz.” (EA)    BİA