ANKARA – Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına tepki göstererek “Şu anda Türkiye’de yaşananlar, yaşadıklarımızın hiçbiri normal değil” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını öngören ve bugün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen tezkereye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında 15 Temmuz etkinliklerine de değinen Beştaş, “Neden her telefonu açan Erdoğan’ın sesiyle karşılaştı” diye sordu.

Beştaş, 15 Temmuz’un ardından bir yıl geçtiğini hatırlatarak, o gün ortak bir bildiri yayımladıklarını söyledi. Beştaş konuşmasının devamında “Darbe engellendiğine göre demokrasi için adım atma vaktiydi ama olay böyle mi oldu, hayır. 20 Temmuz’da darbe gerçekten büyük bir lütuf olarak kullanıldı ve OHAL ilan edildi” dedi.

‘ORTADA KUTLANACAK DEMOKRASİ BAYRAMI YOK’

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in 3 gün sonra yıldönümü olduğunu söyleyen Beştaş, 15 Temmuz kutlamalarına ilişkin “Ortada kutlanacak bir demokrasi bayramı yok” dedi. Cep telefonlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesinin neden dinletildiğini soran Beştaş “Üstüne üstlük, böyle bir ortamda ‘demokrasi bayramı’ diye 15 Temmuz’dan haftalar önce başlayan büyük seremoniler yapıldı. Dün seçim bölgem Adana’daydım, en az 10-15 kişi şunu söyledi: “Bize niye kontör gönderiyorlar?” 1 Gigabyte internet gönderilmiş, bir gün telefonlar ücretsizmiş ve bir gece önce herkes telefonunu açtığında önce Erdoğan’ın sesiyle karşılaştı. İktidara soruyorum, bu parayı kimden verdiniz, neden bedava kontör, neden bedava internet? Şimdi, burada bir güvensizlik hâli olduğunu söylemeye gerek bile yok” diye konuştu.

‘OHAL BİR YILINI DOLDURUYOR’

OHAL’in ilan edildiğinde Başbakan ve Adalet Bakanı’nın üç ayla sınırlı kalacağını söylediklerini hatırlatan Beştaş, bu sözlerin tutulmadığını kaydetti. Beştaş “7 Ağustos’ta Yenikapı’yı da yaşadık. Orada demokrasiyle taçlandırılmak istendi ama ruh eksikti çünkü HDP yoktu. Darbe teşebbüsleriyle mücadele edilmesinin tek kanalının demokrasi olduğunu yüksek sesle, ısrarla ifade ettik ama dinleyen olmadı. OHAL’in birinci yılı doluyor” şeklinde konuştu.

‘EN ÇOK OKUNAN GAZETE RESMİ GAZETE’

Kamudaki ihraçlara da değinen Beştaş en çok okunan gazetenin Resmi Gazete olduğunu aktardı. Beştaş “En çok okunan gazete Resmî Gazete, biliyor musunuz? Herkes Resmî Gazete’yi dört gözle izliyor çünkü her an ihraç edilebilir, her an ismine Resmî Gazete’de rastlayabilir. Diğer gazeteleri okumanın bir anlamı yok zaten çünkü iktidarın talimatlarıyla yürütülüyor” dedi.

‘OHAL’İN TÜRKİYE’YE KATKISI YOK’

OHAL’in Türkiye’ye katkı sağlamadığını aktaran Beştaş “Bırakın katkıyı, bırakın ilerlemeyi OHAL vatandaşın can ve mal güvenliğini, vatandaşın kişisel güvenlik ve özgürlük hakkını, vatandaşın seyahat etme hakkını, vatandaşın çalışma hakkını, vatandaşın işkence görmeme hakkını, vatandaşın demokratik direniş hakkını, vatandaşın siyaset yapma hakkını ortadan kaldırmıştır” şeklinde konuştu.

‘BOL BOL ŞAŞIRIN’

Son olarak Türkiye yurttaşlarına Türkiye’de yaşananlara tepki göstermeleri gerektiğini belirten Beştaş, “Aman, şaşırmaktan vazgeçmeyin, bol bol şaşırın, tepki gösterin. Şu anda Türkiye’de yaşananlar, yaşadıklarımızın hiçbiri normal değil. Alışkanlık kavramını reddediyoruz” dedi.   (dihaber)