Mersin’de zaman zaman 50 dereceye kadar çıkan bunaltıcı sıcakların altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, burun kanaması, baygınlık gibi birçok tehlikeyle karşılaştıklarını söyledi.

Mersin’de zaman zaman 50 dereceye kadar çıkan bunaltıcı sıcakların altında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, burun kanaması, baygınlık gibi birçok tehlikeyle karşılaştıklarını söyledi. Tarsus İlçesi Alifaki Köyü’nde patlıcan tarlalarında çalışan kadınlar, uzun çalışma saatlerine rağmen çok az ücret alıyor.

Hem tarlada hem evde

Sabahın erken saatlerinde akşamdan hazırladıkları kumanya ve buzlu sularlıyla yollara düşen kadınlar, güneşten korunmak için de yüzlerine tülbent ve kollarına uzun kollu elbise giymek zorunda. Güneşin dik ışınlarına rağmen tarlayı “ekmek parası” diyerek terk etmeyen kadınlar, tüm gün sadece bir saat mola ile çalışıyor.

Kadınlar için tarladan sonra yeni mesai bu kez evde başlıyor. Hasta, yaşlı, çocuk bakıcılığının yanı sıra yemek, bulaşık, çamaşır ve temizlikten dolayı gece yarılarına kadar çalışan kadınlar, birkaç saatlik uyku ile yeni güne başlıyor. Bunca zahmetin karşılığında aldıkları yevmiye ise 47 ila 50 TL arasında değişiyor.

Konuşma hakları bile yok

Patlıcan tarlasında çalışanların çoğunun yaşları 15 ila 25 arasında değişirken, çocuklu kadınların da varlığı göze çarpıyor. Özellikle küçük yaşta evliliğe zorlanmış kadınlar, çektikleri zorlukları anlatmaktan çekiniyor. Elçi, dayıbaşı veya aracıların izin vermemesi halinde konuşma hakkı olmayan kadınlar, “ekmek parası” uğruna çalışmak zorunda olduklarını dile getiriyor.

Dayanışmayla yaşıyorlar

Mültecilerin de olduğu farklı din ve ulustan kadınların birlikte çalıştığı tarlada, ekonomik sömürünün yanı sıra cins eşitsizliğine vurgu yapan kadınlar, cins kimliği üzerinden dayanışma ve ortaklaşma yaşadıklarını dile getirdi.

‘Bayılana kadar çalışıyoruz’

Elçi, dayıbaşı ve elçilerden çekindikleri için çok az konuşan kadınlar, isimlerini beyan etmek istemiyor. 12 saat çalıştıklarını kaydeden kadınlar, “Sıcaklar bizi çok zorluyor, gün içerisinde bayılan çok oluyor. Daha önceki yıllarda da çalışıyorduk ama bu kadar sıcak değildi. Bu yıl sıcaklar kavuruyor. Dinlenmek için mola saatini iple çekiyoruz. Burada köle gibi çalışıyoruz” diye belirtti.

 DİHABER/MERSİN