گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
‘Türkiye’nin AB üyeliği imkansız’

‘Türkiye’nin AB üyeliği imkansız’

1087

Avusturya Başbakanı Christian Kern, AB ile ilgili net konuştu. Gümrük Birliği’nin genişletilmesini ise koşullara bağladı. Avusturya Başbakanı Christian Kern, AB ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirirken, Türkiye’nin AB üyeliği imkansız. Gümrük Birliği ise Türkiye’nin  hukuk devleti koşullarını yerine getirmesine bağlı” dedi.

DHA’ya göre, Türkiye’nin AB üyeliğini imkansız gördüğünü kaydeden Kern, “AB üyeliği imkansız. Gümrük Birliği’nin genişletilmesi ise Türkiye’nin sert hukuk devleti koşullarını yerine getirmesi halinde mümkündür” ifadelerini kullandı.

Kern, “Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına yönelik göstermelik davalar, ya da muhalefet Milletvekili Enis Berberoğlu’nun görevini yaptığı için uzun hapis cezalarına çarptırıldığı sürece, gümrük birliğinin genişletilmesi konusunun dayanaksız kalacağını” söyledi.

TÜRKİYE YAKINLAŞMA KONUSUNDA ADIM ATMALI

Türkiye’nin Avrupa’ya yakınlaşma konusunda adım atması gerektiğine işaret eden Kern, gümrük birliğinin genişletilmesinin ancak böyle bir adımdan sonra Türkiye ile AB arasındaki yeni ilişkinin bir unsuru olabileceğini dile getirdi.

AB’nin ekonomik yönden Türkiye’ye bağımlı olmadığını, aksine Türkiye’nin bağımlı olduğunu savunan Christian Kern, “Türkiye, Avrupa ve Batı’ya büyük ölçüde bağlıdır. Aynı şekilde sığınmacılar konusunda da, bazılarının bize söylediğinin aksine, Türkiye’ye daha az bağımlıyız” diye konuştu. Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımların çoğunun Batı’dan yapıldığına vurgu yapan Kern, “Bu bilgiler ışığında Batı’nın geri çekilmesi durumunda, Türkiye’deki gelişmelerin nasıl olabileceğini görebiliriz” diye konuştu.

Uzun süredir Türkiye’ye karşı daha sert bir politika izlenmesini savunan Hollanda, Belçika ve Avusturya’nın yanı sıra, bugüne kadar ihtiyatlı davranan Almanya’nın da politika değişikliğine gittiğine dikkat çeken gazete, AB çevrelerinde gümrük birliğinin genişletilmesi söz konusu olacaksa, bunun AB anlaşmalarındaki hukuk devleti ve insan hakları hükümlerinin daha sıkı kurallara bağlanmasıyla mümkün olacağı görüşünün ağırlık kazandığını yazdı.

TÜRKİYE’YE YATIRIMLAR AB’DEN

AB verilerine göre, 1995 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Anlaşması sayesinde Türkiye ile AB arasındaki ticaret hacmi dört katına çıkmış durumda. Türkiye dış ticaretinin yüzde 40’ını AB ülkelerine yapıyor ve Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımların üçte biri AB şirketleri tarafından gerçekleştirilmiş durumda. Yabancı yatırımların yüzde onunu gerçekleştiren Alman şirketleri ise Türkiye’ye 12 milyar Euro yatırım yapmış durumda.

Münih merkezli Ifo Enstitüsü’nün hesaplamalarına göre, gümrük birliğinin genişletilmesi Türkiye’nin ekonomik gücünü 1,8 oranında arttıracak. Tarım ürünlerinin AB’ye ihracatı yüzde 95, hizmet sektörü ise yüzde 430 oranında artacak. Bu da Türkiye’de kişi başına düşen milli geliri yıllık 171 Dolar artıracak.