HDP’li milletvekillerinin başlattığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ ikinci gününü geride bırakırken, HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, tüm halkı her akşam 21.00’da tencere-tava çalarak, eyleme destek vermeye çağırdı.

HDP’nin Amed’in merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Ekin Ceren Parkı’nda önceki gün başlattığı eylem ikinci günün geride bıraktı. Eylemlerini sürdüren 10 milletvekilini dün de HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay ziyaret etti. Milletvekilleri Kemalbay’ı parkın girişinde kurulan polis bariyerlerinin arkasında bekleyerek karşıladı. Kemalbay daha sonra basının karşısına gerek açıklama yaptı.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne yönelik polis ablukasını ve halkın parka alınmamasını kınayarak başlayan Kemalbay, AKP’ye ve hükümete eleştiriler yöneltti. “Siz daha önceki darbecilerden daha çok darbecisiniz” diyerek AKP’ye seslenen Kemalbay, “Ne kadar darbeci olursanız olun, bizler de mücadeleci, direnişçi olacağız. Sizin darbelerinize karşı özgürlüğü savunacağız” dedi.

Image result for HDP’li milletvekillerinin başlattığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’

 

Sivil ölümlere dikkat çekti

HDP olarak tüm sivil ölümleri kınadıklarını ifade eden Kemalbay, “Biz sivil katliamlara duyarlı olacağız ama bütün sivil katliamlara duyarlı olmak zorundayız. Ama görüyoruz ki inşaat işçisi Necmettin Fendik’in adı hiçbir yerde anılmıyor. Bundan önce binlerce yargısız infaz olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu infazlar devam ediyor. Bizim başlattığımız nöbet bütün sivil ölümlerine itiraz ve mücadele etmek içindir” dedi.

Eylem çağrısı

Kemalbay’dan sonra söz alan parti sözcüsü Osman Baydemir, temel insani ihtiyaçlarının bile parka alınmadığını ifade ederek, “Bize adeta bir Kerbela yaşatılıyor” dedi. Halkın parka alınmamasını bir kez daha kınayan Baydemir bu ablukanın kırılması için tüm halkı her akşam saat 21.00’de evlerinin önlerine balkonlarına çıkarak tencere-tava çalarak, sürücülerin de araçlarıyla seslerine ses vermesini istedi. Açıklamaların ardından HDP Eşbakanı Kemalbay ve milletvekilleri Türkiye’nin adeta bir yarı açık cezaevine dönüştürüldüğüne dikkat çekmek için bir süre parkın içinde volta attı.

 

Temel ihtiyaçlara bile engel

Peki polis ablukası altında süren milletvekillerinin ilk günü nasıl geçiyor. Vekiller önceki gün 12.30’da grup açıklamasının ardından güneş altında bir süre volta attı. Polislerin parkta ağaçların bulunduğu bölümü bariyerlerle kapatması nedeniyle uzun süre yakıcı güneşin altında beklemek zorunda kaldı. Daha sonra görüşmeler sonucu ağaçlık az bir alanda bariyerler kapatıldı. Daha çok kitap okuyarak zaman geçiren milletvekilleri yakındaki bir kafeden gelen ve polis bariyerini altından servis edilen çayları içerek sohbet etti. Akşam ise milletvekillerini başka bir sorun bekliyordu. Gün içinde çimlerin üzerinde oturmak zorunda kalan milletvekillerin gece dinlenebilmek için getirilen hasırlar ise polis tarafından içeri alınmadı. Milletvekilleri bunun üzerine parkın girişinde oturma eylemi başlattı. Yoğun görüşmeler sonucu getirilen eşyaların bir kısmı milletvekillerine verildi. Sabah güne sade bir kahvaltı ile başlayan milletvekilleri, daha sonra gazeteleri okuyarak gündemdeki gelişmeleri takip çalıştı. Milletvekillerinin özellikle Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni manşetinde duyuran gazetemize ilgisi yoğundu.