گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Sırrı Süreyya’nın cümbüşünü gören vali sazı yasakladı

Sırrı Süreyya’nın cümbüşünü gören vali sazı yasakladı

962

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyarete gelen avukatlar alana alınmadı. Alana alınmayanlar arasında saz da vardı.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyarete gelen yurttaşların bir kısmı içeri alınırken, ÖHP üyesi avukatlar alana alınmadı. ÖHP Eş Sözcüsü Ümit Dede, “Biz avukatlar yüksek güvenlikli cezaevinde tutulan milletvekillerini görebilme şansına sahipken, halka açık olan bir yerde milletvekillerini göremeyecek durumdayız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda polis ablukası altında sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 5’inci gününde Demokratik İslam Kongresi (DİK), DBP-HDP Siirt İl Örgütü ile HDP Çınar İlçe Örgütü üyeleri ziyaret etti. Ziyarete gelenler ilk başta içeri alınmadı. Polisle yapılan görüşmelerin ardından her kurumdan 3’er temsilcinin geçişine izin verildi. Ancak aynı anda vekilleri ziyarete gelen Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar, tüm görüşmelere rağmen alana alınmadı.

‘CEZAEVİNDE GÖREBİLİYORUZ AMA DİYARBAKIR’IN MERKEZİNDE GÖREMİYORUZ’

İçeri alınmayışlarına ilişkin kısa bir açıklama yapan ÖHP Eş Sözcüsü Ümit Dede, polis ablukasının nöbet eyleminin haklılığını ve toplumsal ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi. Kendilerinin aynı zamanda HDP’li vekillerin avukatlığını üstlendiklerini belirten Dede, “Bugün Sincan’da, Kalkandere’de avukat arkadaşlarımız HDP’li müvekkilleri ile görüşme yapabildiler. Biz avukatlar yüksek güvenlikli cezaevinde tutulan milletvekillerini görebilme şansına sahipken, Diyarbakır’ın merkezinde, halka açık olan bir yerde milletvekillerini göremeyecek durumdayız” dedi.

Dede, avukatlar olarak milletvekillerinin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni desteklediklerini vurguladı.

‘VALİ CÜMBÜŞÜ GÖRMÜŞ SAZI ALAMAYIZ’

Dihaber’e konuşan Dilan Dirayet Taşdemir ise bir yurttaşın getirdiği sazın nöbet alanına alınmadığını söyledi. Dirayet, “Bir arkadaş saz getirmişti, onu almaya gittiğimde, polis, bana ‘Vali Sırrı Süreyya Önder’in cümbüşünü görmüş, sazı içeri alamayız’ dedi” diye konuştu.