HDP’nin Diyarbakır’da başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti yarından itibaren İstanbul Yoğurtçu Parkı’nda sürecek.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 25 Temmuz’da Diyarbakır, ekin Ceren Parkı’nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti, yarın İstanbul, Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda devam edecek.

Nöbetin sekizinci gününde HDP Meclis Grubu toplantısı Serpil Kemalbay tarafından 12.30’da Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak.

Parti sözcüsü Osman Baydemir, dün yaptığı açıklamada yedi gündür devam ettikleri nöbetin İstanbul’da da sonlanmayacağını belirtti:

“İstanbul bayrağı alacak. Vicdanın sesini yükseltebileceği oranda yükseltecek. O bayrak Van’a teslim edilecek, Van’dan İzmir’e taşınacak. Bu ülkede herkes hür ve eşitçe yaşayıncaya kadar, bu halkın evlatları özgür oluncaya kadar, KHK ile oluşan hak gaspları telafi edilinceye kadar, Sur’daki yıkım duruncaya kadar bu mücadele devam edecek.”

Baydemir’in açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Hodri meydan, kaldırın bariyerleri”

“Hani siz çökertme planı diyordunuz ya o çökertme planı, HDP’ye sırtını döndü dediğiniz halk tarafından Newroz alanında çökertildi. Daha bundan birkaç ay önce referandumda boyunuzun ölçüsünü almadı mı bu halk? Yarın vicdan ve adalet nöbetini İstanbul’a devredeceğiz. Haydi, hodri meydan, kaldırın bariyerleri. İsteyen gelsin.

“Hani halk HDP’ye sırtını dönmüştü? Hadi kaldırın, neden korkuyorsunuz? Hakikatten, halktan korkuyorsunuz. Çünkü sizin burada halka dair hiçbir şeyiniz yok. Buradaki herkes atanmış. Atanmışlar burada, seçilmişler zindanda. Vallahi billahi bu şehrin ve hiçbir şehrimizin zindana dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Mücadelemizi mutlak suretle bu halkın çocuklarına onurlu bir barışı miras bırakıncaya kadar devam edeceğiz.

“Çık halktan özür dile”

“Bu coğrafya mutlaka kazanacak. Faşizme kurban edecek tek bir evladımız yok. Mutlaka ve mutlaka tüm öncekiler gibi bu dönemin faşizmi de gerileyecek. Hala mümkünatı var.

“Çık halktan, Demirtaş’tan özür dile. Gör bak, bu kötü gidişat bir hayra evrilebilir. Yanlışta, kinde ısrar etme. Savaşta ısrar etme, çünkü bunun kazananı olmayacak. Sen de kazanmadın, kazanamayacaksın.

HDP’li Paylan: Herkesi Ses Vermeye Çağırıyoruz

Vicdan ve Adalet nöbeti
HDP milletvekilleri ve parti yöneticileri tarafından Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Ekin Ceren Parkı’nda 25 Temmuz’da başlatılan nöbet bugün yedinci gününde.Nöbetin her gün 24 saat boyunca sürdürüldüğü parkın etrafı polis bariyerleriyle çevrili.

Polis ablukasında devam eden nöbet süresince halkın parka girişine izin verilmedi. Alana sadece gazeteciler ve ziyarete gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri alındı.

(TP/HK)       BİA