گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Siyasi partilerden ‘Adalet Nöbeti’ne tam destek

Siyasi partilerden ‘Adalet Nöbeti’ne tam destek

3008

Siyasi parti temsilcileri Diyarbakır’dan İstanbul’a taşınacak nöbeti büyütme çağrısı yaptı.  “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne desteklerini açıklayan siyasi partiler, “Demokrasi, adalet ve özgürlük sokakta, işçi sınıfı ve ezilenlerin meşru mücadelesiyle büyütülebilir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul Yoğurtçu Parkı’nda devam edecek “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne destek vereceklerini ifade eden siyasi parti temsilcileri, eylemi büyütme çağrısı yaptı.

HAZİRAN HAREKETİ: BİRBİRİMİZİN TALEPLERİNİ SAHİPLENELİM

Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesi Burak Yücel, “Zulmün, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun olduğu yerde kuşkusuz adalet için direniş olacaktır. HDP’nin milletvekilleri hapiste. Hem onlar için hem de özgür siyaset yapabilmeleri için HDP’nin başlatmış olduğu bu süreci meşru buluyorum” diyerek desteğini açıkladı.

Toplumun farklı kesimleri ve partilerin farklı düşünceleri olsa da bugün benzer talepleri dillendirdiklerini belirten Yücel, “Toplum, nasıl Adalet Yürüyüşü’nü desteklediyse HDP’nin bu eylemini de desteklemesi gerekiyor. Birbirimizin taleplerini sahiplenelim” diye konuştu.

DEVRİMCİ PARTİ: DESTEKLENMELİ VE BÜYÜTÜLMELİ

HDP’nin nöbetini desteklediklerini belirten Devrimci Parti (DP) Genel Başkanı Ufuk Göllü, “Demokrasi, işçi sınıfınınve ezilenlerin ortak eylemiyle gelişecektir. Adalet talebi de ancak bu kesimler tarafından tutarlı bir şekilde savunulabilir. HDP, bugün faşizme karşı sokağa çıkması önemlidir. Desteklenmelidir ve büyütülmelidir. Faşizme karşı işçi sınıfı ve ezilenlerin anti-faşist cephesi sokakta büyütülmelidir. Demokrasi, adalet ve özgürlük sokakta işçi sınıfı ve ezilenlerin meşru mücadelesiyle büyütülebilir” dedi.

Göllü, kendisini emekten, demokrasiden ve adaletten yana tanımlayan herkesin bu nöbeti desteklemesi yönünde çağrı yaptı.

SYKP: SOKAĞI ÖNEMSİYORUZ

Yarın Yoğutçu Parkı’nda olacaklarını açıklayan Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, yaşanan baskıları ötelemek için yapılacak eylem ve etkinliklerin içinde olacaklarını ifade etti.

Türkiye’de halka dair her şeyin ortadan kaldırıldığını sadece Saray’ın kaldığını dile getiren Kaya, “Saray, her alanda sokağa ele geçirmeye çalışıyor. İnşa etmeye çalıştığı şeyi sokağa ele geçirerek ilan edecek. Bu da faşist diktatörlük demektir. Üstümüze gelen bu zifiri karanlığın geriletilmesinin tek yolu kitleleri sokağa taşırmaktır. Toplumun tüm muhalif kesimlerini sokağa çıkarmalıyız. Bu sokak eylemlerini çok önemsiyoruz” dedi.

ÖDP: KENDİ NÖBETİMİZ GİBİ GÖRÜYORUZ

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş ise nöbetin önemli bir etkinlik olduğunu ve büyütülmesi gerektiğini kaydetti. Adaletsizliğin hüküm sürdüğü dönemden geçtiklerini dile getiren Taş şöyle devam etti: “Her yerde ve düzeyde adaletsizlik var. Doğal olarak adaletsizliğin karşısında CHP ve HDP’nin mücadelesi anlamlı çabalar. Demokratik güçler bu eylemlerin yanında olmalıdır. Kendi nöbetimiz gibi görüyoruz.” (DİHABER)