European Central Bank, Frankfurt

AKP hükümetinin faşizan politikaları nedeniyle AB’den alacağı hibe ve kredilerin giderek azaldığı görülürken, ekonominin kötüleşmesiyle paralel olarak özel şirketlere sağlanan krediler de azalacak.

Avrupa Birliği (AB) üyelerine ait olan Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından Türkiye’ye verilen kredilerde ciddi bir düşüş söz konusu iken, AB üyelik sürecindeki fonlar da ciddi oranda ödenmiyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ise Türkiye’deki ekonomik büyümenin gerilemesiyle birlikte şirketlere sağladığı kredilerin azalacağı öngörülüyor.

AKP hükümetinin izlediği politikalar nedeniyle AB yardımlarının durdurulması tartışmaları gündemdeyken, Türkiye’ye verilen yatırım kredileri de ciddi oranda düşüş gösterdi.

2016’DA 1,9 MİLYARDAN BU YIL 500 MİLYONA GERİLEDİ

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) adlı gazetede yer alan bilgilere göre, 2016’da EIB tarafından Türk devletine ve özel sektöre 1,9 milyar euro kredi sağlandı. Bu yıl içinde ise Türkiye’ye verilmesi karara bağlanan kredilerin miktarı sadece 500 milyon euro civarında kaldı.

Gazeteye göre bu kredilerin 2017 sonuna kadar hangi miktara ulaşacağı belirsiz olsa da, EIB’nin yaptığı “Önceki yıllara oranla hissedilir oranda az olacağı” açıklamasına dikkat çekildi.

AKP’NİN MEŞHUR DOĞALGAZ BORU HATTI DA KREDİ ALAMAYACAK

FAZ’ın haberine göre EIB kredilerinin azalmasıyla birlikte Türkiye’deki önemli bazı projeler de etkilenecek.

AKP hükümetinin yıllardır reklamını yaptığı ve önümüzdeki yıl bitirmeyi vaat ettiği Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) tamamlanması için 600 milyon euro talep ettiği biliniyor.

FAZ haberinde EIB’nin bu talebe olumlu yaklaşmadığı ve projenin oldukça ‘riskli bulunduğu’ bilgisi verildi. Haberde, AB’nin enerji konusunda giderek daha da otoriterleşen AKP yönetimine bağımlı kalmaktan çekindiğinin de altı çizildi.

Azerbaycan’dan çıkarılan doğalgazı Gürcistan üzerinden Türkiye’ye oradan da Bulgaristan ve Yunanistan’a aktarmayı hedefleyen projenin 8,5 milyar euroya mal olacağı tahmin ediliyor.

EIB tarafından yapılan açıklamada da, Türkiye’deki ‘gelişmelerin kaygıyla izlendiği’ belirtilmiş ve bu gelişmelerin Türkiye’nin ekonomik büyümesini etkileyeceği uyarısı yapılmıştı.

EIB açıklamasında, bundan sonraki kredi başvurularında Türkiye’deki insan hakları sorunlarına orantılanmış bir politika izleneceği dile getirilmişti.

18-19 EYLÜL’DEKİ MALİYE BAKANLARI ZİRVESİNDE TAVIR SERTLEŞECEK

Türkiye’ye yönelik ekonomik baskının önümüzdeki aylarda da devam edeceği ve 18-19 Eylül’deki AB Maliye Bakanları Zirvesi’nde bu tavrın sertleşeceği bekleniyor.

Almanya’da 24 Eylül’de, Avusturya’da Ekim ayında yapılacak genel seçimler öncesine denk gelecek zirvede bu ülkenin bakanlarının AKP’ye yönelik sert tavrı sürdürecekleri tahmin ediliyor.

Buna karşın Türkiye’yle son dönemlerde ekonomik ilişkileri geliştiren İspanya ve İtalya’nın ayak dirediği bildiriliyor. İtalya’nın Mülteci Anlaşması nedeniyle, İspanya’nın ise BBVA adlı bankanın Garanti Bankası’nın 920 milyon dolarlık hisselerini satın alması nedeniyle AKP’ye çıkar desteği verdiği dikkatlerden kaçmıyor.

4,5 MİLYAR EURODAN SADECE 200 MİLYONU VERİLDİ

Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci nedeniyle alması gereken Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) adlı fonların ise ödenmeyeceği tahmin ediliyor.

2014-2020 yılları arasında Türkiye’ye bu fonlardan 4,5 milyar euro ödenmesi planlanırken, şimdiye kadar sadece 200 milyon euro ödendiği duyurulmuştu.

EKONOMİDEKİ KÖTÜ GİDİŞ EBRD’DEN ALINAN KREDİLERİ AZALTACAK

EIB’nin verdiği kredilerin IPA tarafından 6 yıllık bir sürede verilecek hibelerden daha önemli olduğu gerçeği bir yana, Türkiye ekonomisindeki kötü gidişatın diğer bankalardan alınan kredilere de yansıdığı görülüyor.

Türkiye dahil 61 ülkenin pay sahibi olduğu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geçtiğimiz yıl toplam 1,9 milyar euro yatırım kredisi verilmişti.

Ancak Türk ekonomisindeki büyüme hızının yavaşlamasıyla birlikte bu kredilerin bu yıl içinde azalması bekleniyor.

Türkiye’de neredeyse tümüyle özel sektöre kredi sağlayan EBRD’nin finansman sağladığı projeler arasında Avrasya Tüneli ile İstanbul-Ankara arasındaki hızlı tren inşası da bulunuyordu.

Ancak EBRD’nin EIB tarafından kredi verilmeyecek olan TANAP adlı doğalgaz boru hattına destek verip vermeyeceğine henüz açıklık getirilmedi.   (anfturkce)