Akıncı Üssü davasında ifade veren sanık Nurettin Oruç, belgesel çekimi ve yapımcılıkla ilgili yöneltilen sorulara, “Bu terimleri biliyorum ama açıklamak istemiyorum” yanıtını verdi. Akın Öztürk ise, “Keşke operasyonlardan birinde ölseydim de bugün bu haksız suçlamayla karşı karşıya kalmasaydım” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan davada, darbenin planlayıcısı olduğu gerekçesiyle yargılanan Harun Biniş, avukatının mahkemeye, savunmaya hazır olmadığı yönünde mazeret dilekçesi vermesi nedeniyle savunma yapmadı. Nurettin Oruç, kendisine yöneltilen bazı soruları yanıtlamak istemezken, askeri kanadın bir numarası olmakla suçlanan Akın Öztürk ise, “Keşke katıldığım operasyonlardan birinde ölseydim de bu haksız suçlamalarla karşı karşıya kalmasaydım” dedi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevi içerisindeki duruşma salonunda görülen davanın sabahki bölümünde, savunması dün biten ve ‘sivil imam’ olmakla suçlanan Nurettin Oruç’un çapraz sorgusu tamamlandı. Darbe gecesi üssün bulunduğu Kazan’a ‘belgesel çekmeye’ gittiğini söyleyen Oruç, çapraz sorgusu sırasında Akıncı Üssü’nde 15 Temmuz gecesi güvenlik kamerasından alınan fotoğraf ve görüntünün kendisine ait olmadığını belirterek, “Bana soruşturma sırasında bunlar gösterilmedi, bahsedilmedi. Görüntülerin ısrarla bana verilmemesi ben de şüphe oluşturdu. Dün de bu konuda sorulan sorulara ‘Bir yapımcı olarak böyle görüntüler üretmek, montaj yapmak çok basit’ demiştim” diye konuştu.

‘ŞU AN FETÖ DARBESİ GİBİ GÖRÜYORUM’

Bir müşteki avukatı, Oruç’a FETÖ ile irtibatı ve iltisakı olmadığı yönündeki ifadesini hatırlatarak, “Peki bu darbe sizce bir FETÖ darbesi mi?” sorusunu yöneltti. Oruç, soruyu, “Dünkü savunmam sırasında sorduğum bazı sorular var. Bunların cevaplanması gerekiyor. Ama şu an itibariyle FETÖ olarak görüyorum” diye cevapladı.

GİTTİĞİ KÖYÜN İSMİNİ HATIRLAMADI

Bir müşteki avukatı, Oruç’a, Kazan’a belgesel çekmek için gittiğini söylediğini hatırlatarak, “Peki bu belgesel için kimlerle görüştünüz? Gittiğiniz köyün adını söyler misiniz? şeklinde sorular yöneltti. Oruç bu sorulara “Hatırlamıyorum” diye yanıt verdi. Bir avukat da, Oruç’a belgesel çekimi ve yapımcılıkla ilgili bazı teknik sorular yöneltti. Oruç, bu soruları, “Bu terimleri biliyorum ama açıklamak istemiyorum” şeklinde cevapladı.

SANIK AVUKATINA TEPKİ

Sanığın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından avukatı Ertuğrul Cem Cihan savunma yaptı. Cihan’ın, müvekkilinin işkence gördüğünü ve cezaevinde tecrit edildiğini söylemesi salondaki müşteki yakınlarından tepki gördü. Avukata yönelik sinkaflı sözler sarf eden bir kişi salondan çıkartıldı.

AKIN ÖZTÜRK’ÜN SAVUNMASI…

Nurettin Oruç’un savunması tamamlandıktan sonra Mahkeme Başkanı Selfet Giray, davada sivil imam olduğu gerekçesiyle yargılanan 4’üncü ‘sivil imam’ Harun Biniş’in, avukatının mazeretinden dolayı savunmasının bugün alınmayacağını söyledi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise darbenin askeri kanadının bir numarası olduğu iddia edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün savunmasına geçildi. Öztürk, 46 yıllık pilotluk hayatında bir çok operasyona katıldığını belirterek, “Keşke bu operasyonlardan birinde ölseydim de bugün bu haksız suçlamayla karşı karşıya kalmasaydım” dedi.  (ANKARA/DHA)