گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Belçikalı bakan Türk vatandaşlığından çıkıyor

Belçikalı bakan Türk vatandaşlığından çıkıyor

960

Belçika Hükümeti’nde eşitlikten sorumlu devlet bakanı Kürt asıllı Zuhal Demir, Türk vatandaşlığından çıkmak için harekete geçti.

Belçika Hükümeti’nde eşitlikten sorumlu devlet bakanı olan Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisi üyesi Zuhal Demir, Türkiye’de her şeyin tersine gittiğini söyleyerek Türk vatandaşlığından çıkacağını söyledi.

Çifte vatandaşlık sahibi Demir, DHA’nın haberine göre şu açıklamayı yaptı: “Atalarımın doğduğu ülkeyi tanıyamaz oldum, aradaki çukur giderek büyüyor. İslam’ın Türk toplumu üzerindeki etkisi, kadın hakları, azınlıkların hakları, demokrasinin gerilemesi, Türkiye’de her şey tersine gidiyor, Türkiye benim için en iyi tatil ülkesi olarak kalacak fakat Türk vatandaşlığı benim için artık uygun olmaktan çıktı.”

ZUHAL DEMİR KİMDİR?

Zuhal Demir 12 Mart 1980 tarihinde, Tunceli ve Elâzığ kökenli maden işçisi bir babanın üçüncü çocuğu olarak Belçika’nın Genk şehrinde doğdu. 1998-2003 tarihleri arasında Leuven Katolik Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördü. 2003-2004 yılları arasında Brüksel Vrije Üniversitesi’nde Sosyal Hukuk Yüksek Lisansına devam etti.

Demir 2001’de milletvekili olarak Belçika Temsilciler Meclisi’ne seçildi. 24 Şubat 2017’de Yeni Flaman İttifakı (N-VA) Parti Meclisi, Elke Sleur’un istifası ile boşalan yoksullukla mücadele, fırsat eşitliği, engelliler ve bilimsel politikalardan sorumlu devlet bakanlığı görevine Zühal Demir’in getirilmesini oy birliği ile kabul etti.