HDP’nin Yoğurtçu Parkı’ndaki ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne ilgi büyük ancak zaman dar. HDP’liler polisin adalet koridorunda beklettiği heyetlere yer açmak için anons üstüne anons yapıyor.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne 7’den 70’e her yaştan destek var. “Adalet” için parka koşanlar, barikatların ardındaki HDP’lilere ulaşmak için sabırla sırasını bekliyor. Anonslarla geleni geri çevirmeyen HDP’liler, gün içinde adeta “gölge kapmaca” oynuyor.

İstanbul Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda başlatılan Vicdan ve Adalet Nöbeti beşinci gününe girdi. İlk günden bu yana “adalet” talebinin abluka da olduğu parka, “bariyerleri yıkmak” için her gün toplumun farklı kesimleri akın ediyor. Açık cezaevini andıran daracık alanda yapılan ziyaretler bariyerleri anlamsız kılarken, parka gelen 7’den 70’e tüm ziyaretçiler “adalet” talebinde buluşuyor.

‘ADALET’ AKINI 

Bariyerleri aşarak nöbet yerine ulaşanlar sadece siyasi parti ve oluşumların temsilcilerinden ibaret değil. Toplumun “adalet” arayan tüm kesimleri desteklerini nöbetten eksik etmiyor. Adalete ekmek ve su kadar ihtiyaç duyanlar, nöbetteki HDP’lileri bir an olsun yalnız bırakmıyor.

İş cinayetlerinde arkadaşlarını kaybeden işçiler, hemcinsleri katledilen kadınlar, çocuklarına bir mezar taşı bile çok görülen anneler, doğa katliamına sessiz kalmayan yaşam savunucuları, katliamlarda can veren gençlerin aileleri, KHK ile ihraç edilen emekçiler ve akademisyenler, özgür sanat mücadelesi veren sanatçılar, insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden hak savunucuları, cezaevindeki siyasetçilerin ve gazetecilerin yakınları, adalet diyor başka bir şey demiyor.

‘ADALET KORİDORU’

Etrafı bariyerlerle çevrili parka ulaşıp “adalet” talebini dile getirmek elbet kolay değil. 3 bariyerle çevrili bölüme verilen büyük bir mücadelenin ardından ulaşanların artık tek beklediği içeriden birilerinin çıkması. Şanslı olanlar bariyer önünde biraz daha az bekliyor. Bariyerlerle çevrili “adalet koridoru”nda yürüyenleri, üzerinde “Durmayalım, dur diyelim”, “Demokratik hukuk çiğnenemez”, “Durmayalım birlikte değiştirelim” yazılı bolca lolipop karşılıyor.

GÖLGE KAPMACA!

100 metrelik koridordan sonra nöbet yerine ulaşanlar, derin bir oh çekerek, nöbettekileri selamlıyor. Nöbete sabah gelenlerin güneşle pek sorunu olmuyor. Ancak gün ilerledikçe nöbettekiler “gölge kapmaca”ya başlıyor. Nöbet yerinin göbeğinde bulunan tek ağaç da kuruduğundan saat 11.00’den sonra gölge arayışları gün boyu sürüyor. Gölgenin tüm parkı kapladığı akşam saatlerine kadar parkta ayak basılmayan yer bırakılmıyor.

‘ACİL, KAPIDA BEKLEYENLER VAR’

Her gün nöbetteki bir HDP’linin saat 11.00’de yaptığı açıklamanın ardından parkta hareketlilik de başlıyor. Sürekli parkın dışından aranan HDP’li milletvekilleri ve yöneticilerin en uğrak yeri arama noktası oluyor. HDP’liler, kapıda bekleyenlerin içeri alınması için “adalet koridoru”nda adeta mekik dokuyor.

Gelen heyetlerin içeri girmesiyle çıkması bir oluyor. Bir an önce başka heyetlere ziyaret devrini yapmak için en fazla 10 dakika içeride kalıyorlar. “Kapıda bekleyenler var. Acil çıkmamız gerek” diyorlar; açıklamalarını yapıp parktan ayrılıyorlar.

SUSMAYAN ANONS!

Nöbettekiler de parktaki sirkülasyonu organize etmek için büyük bir çaba gösteriyor. Gelen kimseyi geri çevirmemek için sık sık anons yapıyorlar: “Nöbetimize destek ziyaretine gelen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Diğer heyetin girişi için alanın boşaltılması gerekiyor.”

Parka gelen ziyaretçiler, çıkmadan önce de hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyor. Üzerinde “Vicdan ve Adalet Nöbeti, Durmayalım Dur Diyelim” pankartının önünde fotoğraf çekmeden parktan ayrılmıyor. Çay semaverinin “İçerde yaşam alanı kuruyorsunuz” denilerek alınmadığı park, semaversiz de yaşam alanına dönüştürüldü. (Yasin Kobulan-DİHABER)