‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni 5’inci gününe kadın örgütleri damgasını vurdu. Hayır Meclisleri, gazeteciler ve Alevi örgütleri de ziyaretçiler arasındaydı.

 ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ 5’inci gününde toplumun farklı kesimlerinden gruplar halinda ziyaretlerle devam ediyor. İlk ziyaretçiler arasında olan SODEV Başkanı Babür Atila, polis tarafından bekletilen insanları düşünerek kısa tuttuğunu belirttiği konuşmasında, “Adalet arayışı vicdan arayışında bu çabalar çok önemli bizlere düşen görev buna destek vermek. Bu nedenle buradayız” dedi.

Ardından söz alan Güngören Demokrasi Platformu, nöbete destek verdiklerini, dayanışma içerisinde olduklarını vurguladılar.

‘KADIN VE ÇOCUK İSTİSMARI NEDEN İSLAM VE ORTADOĞU ÜLKELERİNDE ÇOK YAŞANIYOR?’

Vicdan ve Adalet nöbetinin sonraki konuğu Demokratik İslam Kongresi (DİK) oldu. Kadın Meclisi adına Emine Muğurtay konuştu:

“Bu eylem bizim için kutsal bir eylemdir. Her zaman hakkın, hukukun yanında olan bizler buraya gelmemezlik yapamazdık. İnsanlığın temeli hak hukuk adalete sahip çıkmalıyız. Filiz Hanım’ın bahsettiği çocuk istismarına karşı dayanışmayı güçlendireceğiz. Dünyanın her yerinde bu çocuk ve kadın istismarı var elbette ama neden İslam ülkelerinde ve Ortadoğu ülkelerinde daha çok yaşanıyor? Eğitim seviyesi düşük olan ülkelerde neden çok yaşanıyor, bunu sorgulamak zorundayız.”

Emine Muğurtay sözlerini, “Hukuk ve Adalete sahip çıkılsaydı Ortadoğu’da bu kirli savaş olmazdı” şeklinde tamamladı.

HAYIR MECLİSLERİ YOĞURTÇU’DA

Ziyaretler referandum öncesi kurulan Hayır Meclisleri’nin parkı ziyaretiyle devam etti. Hayır Beşiktaş, Hayır Şişli ve Hayır Üsküdar Yoğurtçu Parkında nöbete destek verdi.

HDP’nin polis ablukası altında devam eden Vicdan ve Adalet Nöbetine ziyaretler aralıksız devam ediyor.

Yoğurtçu Parkının bugünkü ziyaretçileri arasında Demirtaş Spor Kulübü de vardı. Halkevleri’nin Beylikdüzü’nde düzenlediği futbol turnuvasında şampiyon olan Demirtaş Spor oyuncuları, Vicdan ve Adalet Nöbetini selamladıklarını dile getirerek, kazandıkları kupayı, Edirne Cezaevi’nde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a hediye edilmek üzere HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’a teslim etti.

DEMİRTAŞ SPOR’UN KAZANDIĞI KUPA SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A

Yoğurtçu Parkının bugünkü ziyaretçileri arasında Demirtaş Spor Kulübü de vardı. Halkevleri’nin Beylikdüzü’nde düzenlediği futbol turnuvasında şampiyon olan Demirtaş Spor oyuncuları, Vicdan ve Adalet Nöbetini selamladıklarını dile getirerek, kazandıkları kupayı, Edirne Cezaevinde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a hediye edilmek üzerine HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’a teslim etti.

‘BURAYA FAŞİZMİN RESMİNİ ÇİZDİLER’

Alevi Kadınlar: Bu sorun Türk Kürt sorunu değil. Bu sorun insanlık sorunu.

Alevi Federasyonları: Faşizmi görmek istiyorsanız buraya bakın. Resmini çizdiler.

Kadın meclisleri 50’şer kişilik gruplar halinde ziyaretlerine devam ediyor.

‘ZALİMDEN KORKMADAN, DİRENME HAKKINI KULLANIYORUZ’

Ziyaretçiler arasında olan 78’liler Derneği, “Gerçek bir adalet istediğimiz için demokrasi nöbetindeyiz. Hakikaten doğan bir adalet için adalet nöbetindeyiz. Zalimden korkmadan, direnme hakkını kulandığımız için adalet nöbetindeyiz” dedi.

78’liler Derneği yıllardır başta Diyarbakır Cezaevi işkence sorumluları yargılansın diye adalet arayışını sürdürüyor. Dernekten Celalettin Can, Artı Gerçek’e nöbeti değerlendirdi:

“Bugün geldiğimiz noktada toplumun muhalefet etme hakkı ortadan kaldırıldı. Tekçilik egemen kılınmaya çalışılıyor. Tek millet tek, tek lider, tek ideoloji… Çoğunlukçu bir dikta rejiminin hakimiyeti söz konusu.

Hukuk dışılık keyfilik, anti demokratik bir yönetim söz konusu ama buna karşı bir direniş de var ve biz demokrasi nöbetine bu nedenle destek veriyoruz.

Geçmişte Türkiye’nin batısında 70’lerde büyük bir toplumsal muhalefet yapısı vardı. Sonra ülkenin doğusunda söz konusuydu direniş, orada baskı daha ağır olmasına rağmen. Ancak son dönemde Batı’da artan hareketlilik Gezi Parkında, 1 Mayıslarda, Adalet Yürüyüşünde ortaya çıktı ve bu tekçiliğe tavır olarak Vicdan ve Adalet Nöbeti çıktı. Sonuna kadar arkasındayız biz yılların adalet arayışı birikimimizle.”

KADINLAR PARKI DAHA FAZLA ŞENLENDİRDİ

78’liler Vakfı ardından nöbet noktasına gelen feministler ve kadın örgütleri parkta büyük bir çoşku yarattılar. Kadınlar “Erkek adalet değil gerçek adalet” “Eşitlik yoksa adalette yok” pankartları açtı ve sloganlar ve şarkılarla alanı çoşturdu.

GAZETECİLER PARKI ZİYARET ETTİ

Nöbeti, DİSK-Basın İş, Cumhuriyet Gazetesi Davası Koordinasyonu ve gazeteciler ziyaret etti. “Özgür basın susturulamaz”, “Susma haykır, özgür basın haktır” sloganlarıyla parka giriş yapan gazeteciler, toplu fotoğraf çektirdikten sonra açıklama yaptı.

DİSK-Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, 160 gazetecinin hapiste olduğunu, dışarıdaki gazetecilerin ise haklarında yüzlerce dava olduğunu söyledi. Eren, “İnternet siteleri sansürleniyor, televizyonlar gazeteler kapatılıyor. Gerçekler devrimcidir. Gerçekleri yazmaya devam edecek ve barış içinde yaşamaya mücadele edeceğiz” dedi.

‘GERÇEĞİ YAZDIKLARI İÇİN CEZAEVİNDELER’

Gazeteci Ayşe Düzkan ise, “Bize özgür diyorlar ama sadece kalbimiz, aklımız özgür. Aklımızdan ve içimizden geçenleri yazmaya çalışıyoruz. Zehra Doğan’a, İnan Kızılkaya’ya, adlarını ezbere bilmediğim bütün tutuklu gazeteci arkadaşlarımı selamlıyorum. Sadece gerçeği yazdıkları için cezaevindeler bunu biliyoruz” diye konuştu.

BOĞAZİÇİ GÖSTERİ TOPLULUĞU

Boğaziçi Gösteri Topluluğu’ndan Levent Soy, “Uzaylılar uzaydan baksalar ne olduğunu bilmeden burada derler ‘herhalde bu parkta çok değerli bir şey var. Ne kadar kıymetli bir şey koymuş olmalılar ki çepe çevre sarmışlar.”

Haziran Hareketinden İlhan Şimşek: Ne zamanki Surda yıkılan bir evin çığlığı Edirneden duyulur o zaman çözüme yaklaşırız. Geziden bu yana birleşen halkalar adalet yürüyüşüne vicdan ve adalet nöbeti de eklendi. Faşizmi tarihin çöplüğüne el ele vererek göndereceğiz.

Feryal Önay: Bugünlerde o kadar çok konsere gittik ki bunların çoğu vicdan ve adalet içindi. İşini kaybeden akademisyenler içindi, milletvekilleri içindi. Öğrenciler içindi ve ne yazık ki devam ediyor bu. Yüksek sesle itiraz etmeliyiz.

PARKTAN ÇIKARKEN DE GBT KONTROLÜ

Ziyaret için gelen son grup çıkarken slogan attığı gerekçesiyle çıkışta polis tarafından tehdit edildi. Slogan atmak yasak diyen polis gruptakilerin çıkışta da GBT kontrolüyle bırakarak bir ilke imza attı.   (artigercek)