Hessen Eyaleti emniyet teşkilatı içindeki MİT ajanı başkomiser olayı gündemdeki yerini korurken Köln Emniyetinde görevli ve MİT’in şubesi gibi çalışan DİTİB ile yakın ilişkisi olan bir başkomiser dikkat çekiyor.

Erdoğan rejiminin istihbarat örgütü olan MİT’in Almanya’daki faaliyetlerine ilişkin tartışmalar son günlerde yeni bir boyut kazandı. Almanya’da başta diyanet kurumu DİTİB, konsolosluklar, paravan şirketler ve Türk bankaları üzerinden ajan ağı kuran MİT’in bu kez Alman polis birimlerine de sızdığının tespit edilmesi güvenlik birimlerini harekete geçirdi.

Hessen Eyaleti’nin Wiesbaden kentinde “uyum polisi” bölümünde görev yaptığı sırada MİT bağlantıları ortaya Türk kökenli baş komiser Döndü Yazgan gibi Alman emniyet kurumlarında görevli çok sayıda MİT köstebeğinin varlığından söz ediliyor. Bunlardan birisinin de Köln Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Türk kökenli bir başkomiser olduğu tahmin ediliyor.

YENEROĞLU’NUN EKİBİNDEKİ BAŞ KOMİSER!

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW)’deki bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre bu baş komiser hakkında da Alman güvenlik birimleri soruşturma dosyası hazırlıyor. ANF’nin yaptığı araştırmada Yazgan gibi bu emniyet görevlisi de DİTİB ve AKP’nin Almanya’daki kuruluşlarının has elemanı ve bütün etkinliklerini kaçırmıyor.

Üstelik bu baş komiserin Erdoğan’ın Almanya’daki “eli kolu” AKP milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun da ekibinde yer aldığı belirtiliyor. 10 yıla yakındır Köln Emniyet Müdürlüğü’nde çalışan söz konusu başkomiserin DİTİB gibi MİT’in Avrupa’daki kurumlarından birisi gibi çalışan Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) ile de yakın ilişkileri de dikkat çekiyor.

ATİB’in 30. kuruluş etkinliklerine katılan bu başkomiser burada bir konuşma yapmıştı. ATİB’in özellikle Avusturya’da Erdoğan rejimi için yaptığı casusluk faaliyetleri geçtiğimiz Şubat ayında belgeleriyle ortaya çıkmıştı.

TÜRK GENÇLERİNİ POLİSLİĞE YÖNLENDİRİYOR!

Bu başkomiserin dosyasında dikkat çeken bir başka ayrıntı ise iç Almanya’nın istihbarat kurumu olan Anayasayı Koruma Örgütü’nün takibindeki Milli Görüş’ün etkinliklerine katılması. Adı gizli tutulan bu başkomiserin en son geçtiğimiz yıl Milli Görüş’ün Köln’de verdiği iftar yemeğine Köln konsolosu ve MÜSİAD üyeleriyle katıldığı belirtiliyor.

Bu başkomiserin bir başka özelliği ise Köln ve çevresinde yaşayan Türk kökenli gençleri ısrarla polis yapmaya çalışması. Son yıllarda bu emniyet görevlisinin öncülüğünde ve Köln Türk konsolosluğunun desteğiyle Türk gençlerini polis yapmak amacıyla Türkçe bilgilendirme etkinlikleri düzenleniyor.

Geçtiğimiz günlerde MİT’in Alman istihbaratına sızmaya çalıştığı basına yansıdı. MİT’in Alman istihbaratına sızma planı ise şuydu; Eleman başvuruları üzerinden merkezi Köln’de bulunan Anayasa Koruma Örgütü’ne girip çalışmak. İstihbarat kurumu yeni elemanlar almak istemiş ve yapılan incelemede Türkçe konuşan birçok genç aday dikkat çekmiş, bunların bir kısmının MİT bağlantıları ortaya çıkmıştı.

KÖLN DKTM’YE BASKINI O ORGANİZE ETTİ!

Bu başkomiser, geçtiğimiz yıl Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DTKM)’ye yönelik yapılmak istenen polis baskınında gündeme gelmişti. 10 Nisan 2016 günü Erdoğan iktidarına bağlı çetelerin düzenlenmek istediği yürüyüş Kürtlere ve demokratlar tarafından engellenmişti. Ardından Türk faşistlerinin DTKM’ye saldıracağı bilgisini alan Kürtler ve dostları DKTM’de bir araya gelmişti.

Ancak garip bir şekilde Alman polisi derneğin bulunduğu sokağı ablukaya aldı, giriş çıkışları engelledi ve derneği basmak istedi. Polisin niyeti dernekte aramaya yapıp, kimlik kontrollü yapmaktı. Ancak dernek yöneticilere polise karşı çıktılar. Bunun üzerine sahneye bu başkomiser çıktı. Dernek yöneticileriyle tartışan ve onları ikna etmeye çalışan Türk kökenli bu emniyet görevlisi başarılı olamadı.

ERDOĞAN KARŞITLARINI FİŞLEME TALİMATINI VERDİ!

12 Kasım 2016 günü ise yine Köln’de “Diktatörlüğe hayır, demokrasiye evet” adıyla Erdoğan iktidarını protesto mitingi sonrası polisler tek tek üst araması ve kimlik tespiti yapmak istemişti. Polisin bu girişimi göstericilerin tepkisine neden olurken, göstericileri fişleme talimatının da bu başkomiser tarafından verildiği belirtiliyor.

Köln polisinin o gün değişik bir yöntemle göstericileri numaralandırarak kimlik bilgilerini kaydetmesi dikkat çekmişti. Yanlarına numara verilen göstericilerin fotoğrafları ise bir başka polis tarafından çekiliyordu.

‘4 AJAN KÖSTEBEK POLİS SORUŞTURMALIK OLDU’

Bu arada Anayasa Koruma Örgütü’nün Hessen’de görevli başkomiser Döndü Yazgan’ın MİT bağlantısına ilişkin hazırladığı raporla görevden alınmasından sonra gündeme gelen “MİT köstebeği Alman polisler” skandalının detaylarına ilişkin Alman güvenlik birimlerinin ve Merkel hükümetinin açıklama yapmaması dikkat çekici.

ANF’nin birkaç gündür konuya ilişkin haberlerinden sonra sosyal medyadaki bazı AKP trolleri Yazgan’ı savunmaya başlamıştı. Bir trolün atığı “Almanya’da Türk kökenli 4 polis MİT ajanı oldukları gerekçesiyle soruşturmalık olmuş, bir kadın komiser görevden alınmış” tiviti ise dikkat çekti.           (/anfturkce)