گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
AİHM’den Türkiye’ye yargıç vetosu

AİHM’den Türkiye’ye yargıç vetosu

1075

AİHM’deki görev süresi dolan yargıç Işıl Karakaş’ın yerine, AKP ile özdeşleşmiş isimleri aday gösteren hükümete AİHM’den veto üstüne veto geldi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hakimi Işıl Karakaş’ın görev süresinin dolması üzerine Türkiye tarafından aday gösterilen isimler iki kez veto edildi. Gerekçe ise adayların gerekli liyakata sahip olmaması.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ayşe Sayın’ın haberine göre, seçimi yapan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) AKP’nin gönderdiği her iki listeyi de veto etti. Gönderilen isimlerin AKP’ye yakınlığı ise dikkat çekti.

AKPM, adayları mülakata çağırmaya bile gerek görmeden veto ederken, geçici çözüm olarak Işıl Karakaş’ın görev süresinin uzatılması formülü bulundu. Karakaş 2018 yılı başına kadar görevini sürdürecek.

Türkiye, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül, 8 Temmuz’da Yargıtay Üyeliği’ne seçilen ve adaylık sürecinde Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olan Basri Bağcı ile Hollanda’da yaşayan avukat Fatma Arslan’ı aday gösterdi. Konsey’in gerekli kriterleri taşımadıkları gerekçesiyle mülakata bile çağırmadan ikinci listeyi de geçen Haziran ayında geri çevirdiği ortaya çıktı. Kulislere yansıyan bilgiye göre Türkiye’nin hükümete yakın bürokrat ve türbanlı aday göstermesi ret kararında etkili oldu.

AİHM yargıcı Işıl Karakaş’ın 9 yıllık görev süresi geçen nisan ayı sonu itibarıyla sona erdi. Ancak adaylar üzerinde uzlaşı sağlanamayınca süre bir yıl daha uzadı.

Türkiye’nin gönderdiği ilk listede ise aralarında İnsan Hakları Daire Başkanı Dr. Hacı Ali Açıkgül’ün de bulunduğu 3 aday bulunuyordu. Ancak bu liste AKPM’nin onayını alamadı. Ancak adayların seçimini incelemekle görevli olan komisyon, adayların yeterli kriteri taşımadıklarını belirtip “gözden geçirin” diyerek, listeyi geri çevirdi. Bunun üzerine Türkiye, ikinci kez isimleri belirleyerek, AKPM’ye iletti. Türkiye’nin ikinci listesinde, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül ile Hollanda’da 2002’den bu yana avukatlık yapan Fatma Arslan aday olarak yer aldı. AKPM, ikinci listeyi de resmi gerekçe olarak “gerekli koşulları taşımadıkları”nı savunarak geri çevirdi. Kulislerde ikinci listenin de çevrilmesinin en önemli nedeninin hükümetin kendisine bağlı bürokratlar ile türbanı “siyasal simge” olarak nitelendiren ve kamusal alanda kullanılmasına karşıt kararlarıyla bilinen AİHM’ye, türbanlı aday gösterme konusundaki ısrarı olduğu belirtiliyor. İkinci listenin de reddedilmesi nedeniyle Işıl Karakaş, 2018 başına kadar görevini sürdürecek.