Cezaevlerindeki hak ihlalleri gündemden düşmüyor. Günlerdir işkence iddialarıyla gündeme gelen Van T Tipi Cezaevi’nde kadın tutukluların hak ihlallerine karşı saçlarını kazıttığı iddia edildi.

Kadın tutuklular ile görüşen Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi Avukat Sevda Aydın, yaralanan 25-30 tutuklunun hastaneye kaldırılmadığını ve bazı kadınların cinsel saldırılara maruz bırakıldığını öne sürdü.

Aydın, “Üst ranzalarda yatan kadın tutuklular darp edilip yerlerde sürüklenerek aşağı indirilmiştir. Tahmini olarak 25-30 kadın tutuklu yaralanmıştır. Bunların içerisinde biri ayağından, biri kolundan diğer biri ise kalp hastasıdır. Bildiğimiz kadarıyla erkeklerden sadece 3 tanesi hastaneye sevk edilirken, kadın tutuklulardan kimsenin sevki yapılmamış. Bir kısmının vücudu, bir kısmının yüzü morluklar içerisinde. Bir kadın tutuklu ise genital bölgesine atılan tekmeden kaynaklı oturmakta güçlük çekiyor. Kadınlar saçlarından sürüklenerek götürüldükleri için tepki olarak saçlarını kazıtmışlar.” dedi.

Öte yandan, Van Barosu Cezaevi Komisyonu üyesi avukatların cezaevinde inceleme talebinin ise cezaevi yönetimi tarafından engellendiği iddia edildi.

‘HİÇBİR KADIN TUTUKLU HASTANEYE KALDIRILMADI’

Tutuklu ailelerinin başvurusu üzerine işkencenin ortaya çıktığını savunan Avukat Sevda Aydın, görüşe gelen bazı müvekkillerinin vücutlarının çeşitli bölgelerinde morluklara şahit olduklarını öne sürdü.

Aydın, “Olayın yaşandığı gün gayri hukuki bir karar ile müvekkillerimizle görüşmemiz engellendi Müvekkillerimizden öğrendiğimiz kadarıyla cezaevi yönetimi kimi keyfi uygulamalarına karşı çıkmaları üzerine olaylar yaşandı. Tüm bunlar önce kadın koğuşunda başlayıp, devamında diğer koğuşlara da sıçramış” ifadelerini kullandı.

‘HAKARET, DARP VE CİNSEL SALDIRI’

Kadın tutukluların hem fiziki hem de sözlü saldırıya maruz bırakıldığını öne süren Aydın, şöyle dedi:

“Üst ranzalarda yatan kadın tutuklular darp edilip yerlerde sürüklenerek aşağı indirilmiştir. Tahmini olarak 25-30 kadın tutuklu yaralanmıştır. Bunların içerisinde biri ayağından, biri kolundan diğer biri ise kalp hastasıdır. Bildiğimiz kadarıyla erkeklerden sadece 3 tanesi hastaneye sevk edilirken, kadın tutuklulardan kimsenin sevki yapılmamış. Bir kısmının vücudu, bir kısmının yüzü morluklar içerisinde. Bir kadın tutuklu ise genital bölgesine atılan tekmeden kaynaklı oturmakta güçlük çekiyor. Kadınlar saçlarından sürüklenerek götürüldükleri için tepki olarak saçlarını kazıtmışlar.”

‘CEZAEVİ MÜDÜRÜ İŞKENCEYİ KABUL ETTİ’

Van Barosu Cezaevi Komisyon Üyesi Avukat Cahit Kutluk da, tutuklu ailelerinden gelen başvuru üzerine cezaevi müdürüyle telefonda görüştüklerini ve daha sonra cezaevine gittiklerini söyledi.

Kutluk, “Baro başkanımızın kendisi cezaevi müdürünü arayıp yaşanalar hakkında bilgi almak istedi. Cezaevi müdürü, cezaevinde aramaların yapıldığını, bazı tutukluların sorun çıkarması üzerine ‘kanunun tanıdığı hak ve yetki çerçevesinde’ müdahale edildiğini söyledi. Tutukluların küçük sıyrıklar aldığını ve hastaneye kaldırıp tedavilerinin yapıldığını, artık hiçbir sorunun kalmadığını da özellikle aktardı bize. Ama biz yine de cezaevine gidip tutuklularla görüşmek istedik. Baro başkanımız da bizimleydi, uzun bir süre bekletilmemize rağmen cezaevi müdürü görüşmeyi kabul etmedi. Darp edilen tutuklular ile görüşmek istedik; ama o da belli ki o gün alınmış bir kararla engellendi” dedi.

Tutuklular ile yapacakları görüşmelerde ses kaydının alınmak istendiğini açıklayan Kutluk, şunları söyledi: “Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun 3 ay süreyle böyle karar aldığı iletildi. Bunun üzerine biz de kararı görmek istedik. Getirip bize verdikleri kararda hiçbir genel mevzuata atıfta bulunmuyordu, belli ki o gün alelacele ve sadece Van T Tipi Cezaevi için alınmış bir karardı. Görüşmelerde ses kaydı alma uygulaması hukuka aykırı olduğu için kimse ile görüşmeden cezaevinden ayrıldık.”

(Kaynak: Dihaber)

Author: Merkez