گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Yangına müdahale engelleniyor iddiası

Yangına müdahale engelleniyor iddiası

1034

Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü, orman yangınlarının valilik tarafından ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ gerekçesiyle engellendiğini söyledi.

Tunceli ile 4 ilçesinde atılan havan toplarından çıkan yangınlar devam ederken yangına müdahale ile görevli Orman İşletme Müdürlüğü, valilik tarafından “Özel Güvenlik Bölgesi” gerekçesiyle engellendiğini söyledi.

Dersim merkez, Ovacık, Nazimiye, Pülümür ve Hozat ilçelerinde birçok noktada atılan havanlardan kaynaklı orman yangınları çıktı. Munzur Vadisi’ndeki orman yangınları yayılarak sürerken, dihaber’e konuşan Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri yangına müdahale etmelerinin valilik tarafından engellendiğini söyledi.

MUNZUR VADİSİ’NDE BİRÇOK NOKTADA YANGIN

Munzur Vadisi’nde birçok noktada yangın sürüyor. Geyiksuyu köyü civarındaki yangın köylüler tarafından söndürülürken, vadide bulunan Pilvenk (Dedeağaç) köyü, Ovacık ilçesine bağlı Çambulak Yayla köyü civarındaki Ahpanos Vadisi, Sarıataş (Zaxge), Kozluca, Otlubahçe, Yaylagünü, Kuşluca köyleri civarında atılan havanlardan dolayı çıkan yangınlara müdahale edilmediğinden yayılarak genişlediği öğrenildi. Yine Bali Deresi’nde de yangının başladığı bildirildi.

PÜLÜMÜR, HOZAT VE NAZİMİYE’DE DE YANGIN

Pülümür ilçesinde Kızılmescit bölgesinde başlayan yangınların devam ettiği öğrenilirken, Kutudere (Xozmerik) bölgesi ve Roj Deresi ile Suvat köyü civarında başlayan orman yangınları devam ediyor. Hozat ilçesindeki Amutka bölgesinde Çakmaklı, Şamoşi, Dere köylerinin civarı ile Dağköyü Yaylası, Gedikler, Çakmaklı Yaylası’nda yangınların büyük çoğunluğunun kendiliğinden, bir kısmının da yaylacılar tarafından söndürüldüğü, rüzgarın etkisiyle yangının yer yer yeniden alevlendiği kaydedildi. Nazimiye’ye bağlı Ramazan köyü civarında da başlayan yangının sürdüğü bildirildi.

ÖZEL GÜVENLİK ENGELİ

Duruma ilişkin dihaber’in görüştüğü Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü ise Dersim merkez, Pülümür, Ovacık, Nazimiye ve Hozat ilçelerinde yangın için yurttaşların kendilerini aradığını; fakat Valilik tarafından “Özel Güvenlik Bölgesi” gerekçesiyle yangına müdahale edilmesine izin verilmediğini söyledi.

Yine Müdürlüğün yangının kent merkezinde dahi görüldüğünü fakat, müdahale edemediklerini söylemesi dikkat çekti. (dihaber)

Author: Merkez