Trump, Venezuela’ya askeri müdahalenin seçeneklerden biri olduğunu söyledi, Caracas’tan ‘bu çılgınlık olur’ yanıtı geldi.

Venezuela’da tartışmalı seçimlerin ardından Kurucu Meclis iş başı yaparken, ABD’den gelen tehditler artıyor. Seçimler sonrasında Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yaptırım uygulamaya başlayan Washington’dan şimdi de ‘askeri müdahale’ sinyali geldi.

Gazetecilerin sorularını yanılayan ABD Başkanı Donald Trump Venezuela’daki durum için “insanlar acı çekiyor ve ölüyor. Venezuela içi olası askeri opsiyonu da içerek pek çok seçeneğimiz var” dedi.

“ÇILGINCA BİR EYLEM OLUR”
Trump’ın askeri tehdit içeren sözlerine Caracas’tan yanıt gecikmedi. Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Venezuela’ya askeri müdahalenin “çılgınca bir eylem” olacağını söyledi. ABD’yi aşırılıkçı bir elitin yönettiğini belirten Padrino, “bir asker olarak Venezuela ordusu ve halkının yanındayım. Ülkemizin bağımsızlığını ve çıkarlarını korumak için hepimiz sınırlarımızda olacağız” şeklinde konuştu.


Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino ülkesine yönelik askeri müdahalenin çılınlık olacağını söyledi 


Venezuela Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas da Trump’ın sözlerini “ulusal bağımsızlığımıza yönelik eşi benzeri görülmemiş bir tehdit” olarak nitelendirdi.

MADURO’YA WASHINGTON’DAN RET
Öte yandan Kurucu Meclis’in açılışında konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun krizin çözümü için gerekirse ABD yönetimi ile görüşebilecekleri yönündeki sözlerine Washington’dan ret geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Trump’ın Maduro ile “ancak Venezuela’da demokrasi tesis edilirse” görüşebileceği duyuruldu. (Artı Gerçek)

Author: Merkez