Lice’nin Aliye mezrasına yapılan operasyon sırasında askerlerin köylülere ‘köye gelmeyin’ dediği belirtildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yalımlı Aliye mezrasında geçen hafta düzenlenen operasyon bu güne kadar yapıan operasyonların en kapsamlılarından biriydi. Yüzlerce askerin helikopterlerle köyün tepe ve kırsal alanlarına indirildiği operasyon 2 gün sürdü.

Yola döşenen patlayıcının patlaması sonucu operasyonu yöneten binbaşı ile bir asker hayatını katbetti.

Lice’ye dönük her operasyonda Aliye mezrasındakilere baskı uyguladığını söyleyen köylüler, operasyonlar sırasında yaşadıklarını DİHABER’e anlattı.

‘GELMEYİN KÖYE’

Yıldız Elma, geçen hafta yapılan operasyonla ilgili şunları söyledi: “Askerler sabah saat 06.00’da helikopterlerle köyün kırsalına indirildi. Askerler gelir gelmez bizi evimizden çıkardı. Evimizi didik didik aradılar. Bütün eşyaları kırıp, döktüler. Gizli kamera yerleştirdiler. Sonra da bize ‘Burada PKK’liler var mı?’ diye sordular. Biz de yok dedik. ‘Nasıl yok, nasıl bilmezsiniz, sizden ekmek istemiyorlar mı? Neden köye geliyorsunuz? Gelmeyin köye’ dediler.”

‘KÖYÜ ASLA TEK ETMEYİZ’

Operasyonların amacının köyleri boşaltmak olduğunu belirten Elma, asla köyü terk etmeyecekleri dile getirdi ve şöyle devam etti: “Öleceğimi de bilsem köyümden vazgeçmem. O kadar emek verdim. Ne büyük zorluklarla ev yaptım. Sebze ve meyve ağaçları diktim. Yazık değil mi verdiğim emeğe. Verdiğim emeği devletin operasyonlarına heba etmem. İnsanın toprakları canı gibidir, vazgeçmeyiz.”

‘LİCE HEP HEDEFTİ’

Lice’nin her zaman devletin hedefinde olduğunu söyleyen köy sakinlerinden Cengiz Tatar da, operasyonlarla halk canından bezdirilip yerinden edilmek istendiğini vurguladı. Yapılanların bir zulüm olduğunu söyleyen Tatar, köylerinin üzerinden 24 saat heronların gezerek keşif yaptığını aktardı. Operasyonlar esnasında da hiç kimsenin evinden çıkamadığını belirten Tatar, satmak için ektikleri sebzelerin tümünün ziyan olduğunu ve operasyonların mağduriyetten başka bir şey vermediğini kaydetti.

‘DİRENECEĞİZ’

Tatar, “Tüm baskılara rağmen nasıl ki 90’larda direndik, bugün de direneceğiz. Bir daha köylerimizin boşaltılmasına, evlerimizin yakılmasına izin vermeyeceğiz. İnsanlar büyük bir emek ve çabayla köyleri yeni yeni canlandırdı. Tansu Çiller politikaları yeniden hayata geçirilmek isteniyor. Buna karşı geleceğiz” diye konuştu.

(DİHABER)

Author: Merkez