Polis Demirtaş’ı ‘terör örgütü üyesi’ saydı, HDP suç duyurusunda bulundu.Hatay Emniyet Müdürlüğü’nün bir kişiye ait ifade tutanağında Demirtaş’ı ‘terör örgütü üyesi’ göstermesi yargıya taşındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde 8 Ağustos 2017 tarihinde ifadesi alınan bir kişiye polisin “… terör örgütü üyesi olan bu suçtan tutuklanarak cezaevinde yatmakta olan Selahattin Demirtaş isimli şahsı övdüğünüz…” şeklinde bir soru yöneltmesini yargıya taşıdı.

HDP, hakkında kesinleşmiş bir yargı hükmü bulunmayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için bu ifadelerin kullanılması ve resmi tutanağa geçmesi nedeniyle, sorumlular hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

‘BAŞKA PARTİ BAŞKANLARINI ÖVMEK NASIL SUÇ DEĞİLSE SAYIN DEMİRTAŞ’I ÖVMEK DE SUÇ DEĞİLDİR’

HDP suç duyurusu metninde şu ifadelere yer verdi:

“Şikayet konusu olayda, TBMM’de üçüncü büyük parti olarak bulunan HDP’nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘terör örgütü üyesi’ olarak tanımlanmış ve bu tanımlamadan yola çıkılarak onu övmek, suç isnadı olarak kabul edilmiştir.

Selahattin Demirtaş’ın yargılaması henüz devam etmekte olup duruşması dahi yapılmamışken, peşinen suçlu/terörist ilan edilmiş olmasının hukukta yeri olmayıp, şikayet konusu olay suçsuzluk karinesinin nasıl yok sayıldığının göstergesidir.

Nasıl Selahattin Demirtaş gibi, bir siyasetçi olan Cumhurbaşkanı’nı ya da başka parti başkanlarını övmek suç değilse, Sayın Demirtaş’ı övmenin de, suç olmadığı açıktır. Müvekkilin eşbaşkanlığını yaptığı partinin üyelerinin, oy verdikleri partinin propagandasını yapması da, terör örgütü propagandası değildir. Siyaset bir yarıştır ve hükümet partisi ve üyeleri partilerinin propagandasını görsel ve yazılı olarak çeşitli mecralarda yapabiliyorlarsa, Türkiye’nin ikinci büyük muhalefet partisinin üyeleri de kendi partilerinin ve aynı zamanda parti eş genel başkanlarının propagandalarını yapabilmelidirler.”

Suç duyurusu metninin sonuç ve istem bölümünde ise hakaret (TCK 125, 125/3-a), görevi kötüye kullanma (TCK 257), adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs (TCK 288) ile re’sen tespit edilecek suçlamalar yönünden şüphelilerin tespit edilerek haklarında etkili soruşturma başlatılması ve adil bir yargılanma sonucu cezalandırılmaları talebi belirtildi.”

Author: Merkez