İspanya’nın Barcelona kentinde bir minibüs kalabalığın arasına daldı. Çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken silahlı kişilerin bir Türk restoranına girdiği haberi geldi.

Barselona’da  Las Ramblas meydanında bir minibüs kalabalığa daldı. İspanyol El Pais gazetesi, çok sayıda kişinin yaralandığı olayda minibüsü süren kişinin yaya olarak kaçtığını duyurdu.

Yerel basında yer alan haberlere göre, 2 ölü ve en az 20 yaralı bulunuyor. İspanyol polisi saldırıya ilişkin detaylı açıklama yapmazken ölü ve yaralıların olduğunu bildirdi.

Barselona polisi çevredekileri bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı. Bölgedeki metro ve tren istasyonları kapatıldı.

İspanya Başbakanı Rajoy, olayın ardından yaptığı açıklamada tüm yetkililerle iletişim içinde olduğunu açıkladı.

CNN Türk’e konuşan bir görgü tanığı “Çok yaralı var. Çocuklar var yerlerde. Polisler giriş çıkışları yasaklamış. Kimse dışarı çıkamıyor. Saldırının düzenlendiği minibüs hala olay yerinde. Metro istasyonuna çok yakın bir nokta. Yaralılara müdahale ediliyor” dedi.

SİLAHLI İKİ KİŞİ RESTORANA GİRDİ

Güvenlik güçleri alarm durumuna geçerken ayrıca silahlı iki kişinin de restorana girdiği haberi geldi. El Pais’e konuşan polis kaynaklarına göre, kentin en ünlü alışveriş caddelerinden La Rambla’da yayalara yönelik terör saldırısını gerçekleştiren kişiler, ardından yakınlardaki El Raval semtinde bir bar-restorana daldılar.

Resmi Katalan televizyonu, ayrıca, silahlı birkaç kişinin Las Ramblas’taki Bar Luna de Estambul isimli bir Türk restoranına girdiğini ve kendilerini içeriye kapattıklarını aktardı.

İspanyol medyasında, silahlı iki kişinin buradaki müşterileri rehin aldığı ve polislerin mekanı kuşattığı belirtiliyor.

CNN Türk’e konuşan Abdullah Ağar bu restoranın bir Türk restoranı olduğunu ve saldırının IŞİD izleri taşıdığını söyledi.

 

Author: Merkez