Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’da yaşayan Türkiyelilere “Hıristiyan Demokratlara, SDP’ye, Yeşillere oy vermeyin” çağrısı yaptı, “Onlar Türkiye düşmanı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’da yaşayan Türkiyelilere “Hıristiyan Demokratlara, SDP’ye, Yeşillere oy vermeyin” çağrısı yaptı.

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Almanya – Türkiye gerilimi ile ilgili şöyle konuştu:

“Almanya, AB müktesebatına uymayan ülke konumunda. Sorumlu aranıyorsa Almanya’dır.

“Almanya şu anda işte 25-30 gün sonra yapılacak olan seçim için adeta SPD ve Hristiyan Demokratlar olarak ‘Türkiye’yi ne kadar hırpalarsak o kadar içeride fazla oy alırız’ havasına düşmüşlerdir. Ben de Almanya’daki bütün soydaşlarıma diyorum ki sakın bir yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin. Ne Hristiyan Demokratları ne SPD’yi ne Yeşilleri. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır. Orada şu anda Türkiye’ye karşı düşmanlık yapmayan siyasi partilere gerekli desteği verin. Birinci parti, ikinci parti olmaları önemli değil, onlara verin. Çünkü bu bir yerde artık Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlarımın bir onur mücadelesidir.

“Onların aklına da ihtiyacımız yok. Buradaki siyasi partiler bu mücadeleyi demokratik bir tavır içerisinde yürütmeleri lazım. Bunu Hamburg Zirvesi’nde de gördük. Oradan döndük geldik ama değişen bir şey yok. Orada asıl bu işi değiştirecek olan 1 milyona yakın oy kullanacak olan Türk seçmen var. Türk seçmenlerimize özellikle Türkiye’ye bu denli saygısızlık yapan bu siyasi partilere karşı sandıkta oylarını kullanırken gerekli dersi vermeleri gerekir diye düşünüyorum.

“Notamızı verdik”

“Biz şu anda üzerimize düşen diplomatik görevi yapıyoruz. Biz notamızı verdik ve Almanya’dan bu konuda gerekli adımı atmasını istiyoruz.

“Almanya kendi vatandaşlarını bizden isterken nasıl bir farklı tutum içine giriyorsa biz de şu anda orada bulunan bu teröristleri kendilerinden istiyoruz. Onlar üstelik suçluyu istiyor, biz teröristi istiyoruz.

“Onların yargısı varsa bizim de var”

“4 bin 500 terörist dosyasını ben Sayın Merkel’in kendisine verdim. Ama bunlardan bize herhangi bir olumlu dönüş olmadı, hala bekliyoruz. Şu anda onların burada 3-5 tane diyelim ki tutuklusu var, sürekli onları bizden istiyorlar. Onları bizden isterken kusura bakmasınlar onların yargısı varsa bizim de yargımız var. Yargımız bu konuda kararı verir, verdikten sonra da gereği neyse onu yaparız.”

Erdoğan Barselona’daki saldırıyı da kınayarak “Biz sadece Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bini aşkın DEAŞ’lıyı [IŞİD] o bölgede etkisiz hale getirdik, ülkemizde aynı şekilde. Fakat tabii Batı maalesef DEAŞ’a karşı Türkiye’nin attığı adımları aynı kararlılıkla atmıyor” diye konuştu. (EA)

Author: Merkez