Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Erdoğan’ın sözlerini ‘Ülkemizin egemenliğine daha önce eşi benzeri görülmemiş bir müdahale’ diye yorumladı.Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Almanya’da Türkiye düşmanı partilere oy vermeyin’ çağrısına “Ulusal eğemenliğimize görülmemiş bir müdahale’ diye tanımlayarak sert tepki gösterdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Erdoğan’ın Almanya’daki Türkiye kökenli seçmenlere, 24 Eylül’deki Almanya genel seçimleri öncesinde yaptığı ‘Türkiye düşmanı’ diye nitelediği partilere oy vermeme çağrısını “Ulusal eğemenliğimize görülmemiş bir müdahale’ olarak tanımladı.

Gabriel, RedaktionsNetzwerk medya grubuna yaptığı açıklamada “Erdoğan’ın Almanya’daki seçim kampanyasına müdahale etmesi, Alman halkını birbirine düşürmeye çalıştığını gösteriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak genel seçimlerle ilgili olarak, bu ülkede yaşayan Türklere çağrıda bulunarak, “Almanya’daki bütün soydaşlarıma diyorum ki sakın bir yanlışa düşüp de Ne Hristiyan Demokratları ne SPD’yi (Sosyal Demokrat Parti) ne Yeşilleri desteklemeyin. Bunların hepsi Türkiye düşmanıdır” demişti.

SCHULZ’DAN ERDOĞAN’A SERT TEPKİ: ÖLÇÜYÜ İYİCE KAÇIRDI

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başbakan adayı Martin Schulz, Erdoğan’ın sözlerine “Erdoğan ölçüyü iyice kaçırdı’ şeklinde tepki gösterdi

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başbakan adayı Martin Schulz, “Erdoğan ölçüyü iyice kaçırdı. Özgür ve demokratik Türkiye için savaşanlara daha çok destek olacağız” paylaşımında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Author: Merkez