گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Gabriel: Erdoğan yanlıları eşimi tehdit ediyor

Gabriel: Erdoğan yanlıları eşimi tehdit ediyor

1042

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi tarzı nedeniyle eşinin tehdit aldığını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arasındaki tartışma nedeniyle eşinin tehdit aldığını belirterek “Bir devletin zirvesi, kişilere yönelik böyle bir tavır sergilemeye başlarsa, bazıları da bizzat başkalarını rahatsız etme hakkını kendinde görebiliyor” dedi.

Gabriel; Erdoğan’ın,Türkiye’yi demokratik olmayan bir devlete dönüştürdüğünü ifade ederek  “Erdoğan ile aynı tarafta yer almayanlarla gelecekte daha sıkı bir işbirliği yapılması gerektiğini” belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile arasındaki tartışmayla bağlantılı olarak ailesinin tehdit edildiğini ifade etti.
Gabriel Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “Erdoğan’ın tarzı, belli ki bazılarını eşimi sıkıntıya sokmak, rahatsız etmek yönünde motive ediyor” diyerek, “bunun kötü bir sonuç” olduğunu kaydetti.

Gabriel, “Bir devletin zirvesi, kişilere yönelik böyle bir tavır sergilemeye başlarsa, bizzat kişileri rahatsız etme hakkını kendinde görenler de maalesef çıkabiliyor” dedi.

Erdoğan’ın “Türkiye’yi demokratik olmayan bir devlete dönüştürdüğünü” belirten Gabriel, “Bir yıl önceki darbe girişimi kötüydü. Ama şimdi Erdoğan kendi darbesini yapıyor” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ DEMOKRASİYE DESTEK

Almanya Dışişleri Bakanı diğer yandan, “Erdoğan ile aynı tarafta yer almayanlarla gelecekte daha sıkı bir işbirliği yapılması gerektiğini” söyledi. “Türkiye’nin yarısından fazlasının demokrasiden yana olduğunu ve Erdoğan’ı desteklemediğini” belirten Gabriel, “İnanıyorum ki Türkiye’de de birçok insan Avrupa ve Almanya’nın, Türkiye’de demokrasiyi desteklemesini ve öylece seyirci kalmamasını istiyor” diye konuştu.

TÜRK-ALMAN DOSTLUĞU BÜYÜK BİR HAZİNE

Türk-Alman ilişkilerini “büyük bir hazine” olarak tanımlayan Gabriel, “Erdoğan’ın milliyetçiliği körüklemek adına Almanya ile Türkiye arasındaki böylesi bir tarihi dostluğu tehlikeye atmasının son derece acı olduğunu” belirtti.

Erdoğan Almanya’da yaşayan Türk kökenlilere genel seçimlerde, “Türkiye’ye yönelik düşmanca tutum içindeki partilere oy vermeme” çağrısı yapmış, Gabriel sert tepki göstererek, “Bu, ülkemizin egemenliğine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir müdahaledir” ifadesini kullanmıştı.

ERDOĞAN ‘HADDİNİ BİL’ DEMİŞTİ

Erdoğan, Gabriel’in açıklamasına da yanıt vererek, “Sen kimsin ki Türkiye’nin Cumhurbaşkanına konuşuyorsun, sen Türkiye’nin Dışişleri Bakanı ile konuş. Haddini bil. Kalkıp bize ders vermeye kalkıyor. Senin siyasetteki geçmişin ne, kaç yaşındasın?” ifadelerini kullanmıştı. (dihaber)

Author: Merkez