Zamanın birinde devrim için yola çıkanlar vardı. Zaman içinde yeni insanlar katıldı. Ten rengine, konuştuğu diline bakılmaksızın sınıf mücadelesinde paylaşımı, eşitliği, insan ve doğa sevgisini öğrenmeye, bilincini daha farklı yerlere taşıyan, adayan kadını ve erkeği vardı. Bizler vardık. Bizden öncesi insanlar vardı. Şimdide varlar.

TC devletinde her kuşak bedel ödedi. Bu bedeller hafife alınacak değildir. Mustafa Suphi ve yoldaşları. Deniz Gezmiş ve yoldaşları. Mahir Çayan ve yoldaşları. İbrahim Kaypakkaya ve yoldaşları. Yoldaşlar hep vardı. O günün teknolojisi, değişimi, koşullarını göz önüne alırsak, sosyalizm mücadelesi hep vardı. Şimdide var.

Bizim kuşak 78’lilerin kuşağı olarak anılıyoruz. O günkü siyasi hareketlerin isimlerini buraya sığdıramayız ama eksiklerimiz ve hatalarımız olsa da, devrime inanan bir gençlik yapısı ağırlıklı olarak vardı. Evimizi, ekmeğimizi, elimizdeki parayı ve her şeyimizi bölüşürdük. Ölümüne giderdik. Özveriliydik.

TC devletinde devrimci olmak ağır bedeller ödemek anlamına gelirdi. O bedeller her dönem ağır olarak bireylerin üzerinde etkisini göstermiştir. O günkü siyasi hareketlerde payına düşen ağır bedeller altında ki mücadelesini sürdürmeye çalışmıştır. Tıpkı 2017 tek adam diktatörlüğünde olduğu gibi.

Her kuşağın isimsiz kahramanları vardır. Devrime ve sosyalizme inananları. 78 kuşağının insanları bir bir yaşama veda ediyorlar. Yarın sıra bize gelecek! Peki bizler yaşadıklarımızı çocuklarımıza, çevremize iyice anlatabildik mi? Sanmıyorum.

Yaptıklarımız unutulmaması için her bölgenin 78 kuşağı kendi içerisinde yaşadıklarını ortaklaşa bir kitapta birleştirmelidir. Yanlışlarımızı, doğrularımızı ortaya koyarken, devrim ve sosyalizme inancımızı da.

Gelecek kuşaklara bir kaynak olur. Nasıl, hangi koşullarda mücadele verdik! Diye.

78’lilerin o günkü siyasi hareketlerde mücadele eden insanları, göz önünde olanların ölümlerini duyuyoruz. Birde göz önünde olmayanlar var.

78’liler bizler bir dönemin tanıkları ve o günü yaşayanlarıyız. Onurlu bir mücadeleye destek verdik. Alnımız açıktır. Yaptıklarımız ve o günün güzel insanları unutulmasın diye geleceğe bir anı olarak ya da belgesel olarak bir yapıt bırakabiliriz. Neden olmasın?

Artık savruluyoruz, yaprak dökümü gibi. Devrim ve sosyalizme inancımızla yolumuza devam ediyoruz. Gelecek kuşaklar bizden daha iyiye yol alacağı inancındayım.

78 kuşağının tüm devrimcileri yoldaşımızdır. Aramızdan ayrılanları sevgi ve saygıyla anacağız. Bir dönem sayfasını kapatıyor.