İki İsveç vatandaşının tutuklanması nedeniyle Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi dışişleri bakanlığına çağırıldı.İsveç ve Türkiye çifte vatandaşlığına sahip Hamza Yalçın’ın Türkiye’nin talebi ile İspanya’da tutuklanması ve İsveç vatandaşı Ali Gharavi’nin Büyükada’daki insan hakları aktivistleri ile birlikte tutuklaması iki ülke arasında krize dönüştü.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi’nin bakanlığa çağrılarak tutuklamalar konusundaki endişelerin kendisine bildirildiğini duyurdu. Wallström, tutuklamaların Türkiye’nin İsveç ve Avrupa Birliği ile ilişkilerini etkileyebileceğine dair Ankara’yı bilgilendirdiklerini de sözlerine ekledi.

‘INTERPOL SİYASİ AMAÇLAR İÇİN KULLANILAMAZ’
Wallström, Yalçın’ın yakalanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Interpol’ün kuralları gereği örgütün siyasi amaçlar için kullanılamayacağını dile getirdi. İsveçli bakan, İstanbul’da barışçıl bir seminere katıldığını söylediği Gharavi’nin, tutukluluğunun gerekçeleri netlik kazanmadığı sürece serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Benzer bir kriz Türkiye ile Almanya arasında da yaşanmış, Almanya vatandaşı Doğan Akhanlı, Türkiye’nin Interpol’e yazdığı yazı nedeniyle gözaltına alınmıştı. Akhanlı daha sonra serbest bırakılmıştı. (Artı Gerçek)

Author: Merkez