گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
PKK üst düzey MİT mensuplarını kaçırdı iddiası

PKK üst düzey MİT mensuplarını kaçırdı iddiası

1993

Türkiye’nin YNK Ankara Temsilcisi’ni sınır dışı etmesinin arkasında PKK’nin operasyona giden MİT mensuplarını kaçırmasının yattığı belirtildi.

 Türkiye’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği YNK’nin Ankara Temsilcisi Behruz Gelali’yi sınırdışı etmesinin detayları ortaya çıktı.

YNK Sözcüsü Sedi Ahmet Pire’ye göre, MİT Süleymaniye kent sınırlarında PKK’ye karşı operasyon yapmak istedi ancak başarısız oldu. Ankara operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasından YNK’yi sorumlu tuttu ve temsilciliğini kapattı.

NTR TV’ye konuşan Pire, “Türkiye’den gelen aralarında üst düzey görevlilerin de bulunduğu bir operasyon timinin, PKK yöneticilerine suikast hazırlığı yaparken örgüt tarafından yakalandığı iddia edildi, büromuz bu nedenle kapatıldı. Sorunu çözmek için Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştük, girişimlerimiz devam ediyor” dedi.

Pire, Amerikanın Sesi’ne ise Türkiye’nin YNK’yi bu operasyona destek vermemekle suçladığını söyledi. Türkiye’nin başka bir ülkede operasyon yapma hakkının olmadığına dikkat çeken YNK Sözcüsü, “Kendilerinin bu başarısızlığını itiraf edeceklerine bir senaryo oluşturup, başarısızlıklarını gizliyorlar. Behruz Gelali’nin sınırdışı edilmesi de bu nedenden ötürüdür” diye konuştu.

Sedi Ahmet Pire, Behruz Gelali’nin sınırdışı edilmesinin HDP ve Rojava’yı desteklemekten kaynaklandığını da sözlerine ekledi. YNK Sözcüsü Pire “Ben ve Kubat Talabani, Hewler’de Türkiye Dışişleri Bakanı ile konuştuk. Sorunun çözülmesi için girişimler var” dedi.

Şimdiye kadar KYB, Türkiye ve PKK’nin konuyla ilgili hiçbir resmi açıklama yapmaması dikkat çekti.    (artigercek.)

Author: Merkez