Hukukçular ve HDP’li Milletvekili Önder, AKP hükümetinin çıkardığı KHK’lerle tek adam rejimini ve faşizmi kurumsallaştırma adımları attığını vurguladı. Önder, ‘Bu adımlar AKP’nin telaş içinde olduğunun da göstergesi’ dedi

Önceki gün çıkarılan KHK’ler ile siyasetten, yargıya, MİT yasasından, suç işleyen korucuların korunmasına AKP iktidarını koruyacak bir kanun bir gecede yasallaştı. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, milletvekillerinin yargılanmasına sadece Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bakılmasına farklı bir yorum getirerek, “Bunun bir nedeni zaten yargılanan olan bizleri kapsıyor. Çünkü bir çok mahkeme tutuklu bulunan arkadaşlarımızın dosyalarında bir şey olmadığını biliyor.

Bir diğer ayağı ise AKP kendi içindeki vekilleri cemaat üyesi diye yargılamaya başladığında yani vekiller düzeyinde tasfiyeyi başlattığında bunu kontrolleri altına almak istiyor” dedi. Ordu içindeki değişikliklere de dikkat çeken Önder, “Hiçbir prosedüre gerek kalmadan kendi istediği bir kişiyi genelkurmay başkanı yapmanın yolunu açmışlardır. Tüm bunlar içinde bulundukları telaşın göstergesidir” dedi. Konu hakkında Evrensel gazetesine avukatları aracılığıyla açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise vekillerin yargılanmasına ilişkin olarak “Farklı mahkemelerden farklı sonuçlar çıkmasının önüne geçmek ve aynı zamanda yerel mahkemelerde, halkın duruşmalara katılımını, davalar hakkında bilgilenmesini engellemek istiyorlar” dedi. Demirtaş “Milletvekili soruşturma ve yargılamalarını Ankara’da tek bir savcılık ve tek bir mahkeme üzerinden yaparak tamamen siyasi iktidarın kontrolüne almak istiyorlar” dedi.

‘Yargı saraya teslim edildi’

KHK’ler CHP’nin düzenlediği “Adalet Kurultayı”ndaki “Mahkemede Adalet” konulu sempozyumuna katılan hukukçuların da gündemindeydi. Burada konuşan Turgut Kazan DGM ve özel yetkili mahkemelerin bile günümüzdeki mahkemeler kadar kötü olmadığını belirterek, “Yargı Saray’a teslim edildi” diye konuştu. 694 no’lu KHK’ya işaret eden Kazan, “Bu KHK ile 54 yasa ve 5 KHK kararını değiştiriyor. Ey AKP’li parlamenter neredesiniz? Niye tepki vermiyorsunuz? Hukuk dekanları neredesiniz?” diye sordu.

Related image

Tek bir kişinin kararları

Hukuk devletinden bahsedilebilmesi için erkler ayrılığının olması gerektiğini belirten Prof. İbrahim Kaboğlu ise, hukuk kuralını koyan organın kuralı uygulayan ve denetleyen olması gerektiğini belirterek, “ Buna da hukuk devleti diyoruz. Seçilmişler kuralı koyar. Yani, TBMM koyması lazım hukuk kurallarını. Ancak bizde yaşanan böyle bir durum değil” diye konuştu.

‘Anayasa yok sayılıyor’

OHAL’e de dikkat çeken Kaboğlu, “OHAL’in başladığı dönemden bugüne 12 ayda 26 KHK çıkarıldı. Yüzlerce kanun belki de binlerce yasayı değiştiren kararlar. Fransa’da OHAL var. Oradaki OHAL; yürütme, yasama ve yargı eksenli yürütülen OHAL’dir. Bizdeki OHAL ise yasama dışlanmış, 26 KHK’den 5’i Meclis’e gelmiş, yargı tamamen dışlanmış, yürütme dışlanmış, Bakanlar Kurulu dışlanmış ve tek bir kişi karar veriyor. Buradaki OHAL’in Anayasayla alakası yok.

Image result for Turgut Kazan

Korucuların korunması

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ da, “Yargı, bağımsız değildir” dediği için sürgün edildiğini hatırlatarak, “Yargının içi de dışı da içinden daha da adil değil” dedi. KHK’ler ile cezaların üretildiğine işaret eden Karadağ, “Güvenlik korucuları, terör ile mücadelede suç işleyebilir diyor ve parasını da ben vereceğim diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Adalet bakanına silah ithal etme yetkisi veriliyor. Cizre, Nusaybin, Sur şehirleri yıkıldı, yargıçlar buralara gidemedi. Diyor, sen gir ben silahı veririm. Yargıç ve savcılara bir yerli ve ithal silah vereceğim diyor.

Tutuklamayan ve az tutuklama yapan sulh ceza yargıçlarının yerlerinin değiştirildiğine dikkat çeken Karadağ, “Tahliye verenler sürgün edildiler. ‘Dosyayı görmek isterim ezberden tutuklamam’ diyen yargıçların görevi değiştirildi” diye konuştu.    (demokrasi42.)

Author: Merkez