Kayaya dinamit yerleştirildiği bildirildi. Hasankeyf’te Ilısu Barajı nedeniyle dinamitler ve iş makineleriyle başlatılan yıkım sürerken, şimdi de Hasankeyf Kalesi içerisinde bulunan büyük kaya kütlesinin düşürülmesi için çalışmalara başlandı. Antik kentteki esnaf, düşürülecek olan kayanın daha öncekilerden daha fazla yıkıma neden olacağı uyarısında bulunuyor.

12 bin yıllık antik kentteki Darphane Kalesi’nin dinamitlerle patlatılması, ardından iş makineleri ile başlayan yıkım sürerken, son olarak Hasankeyf Kalesi içerisinde bulunan büyük kaya kütlesinin düşürülmesi için çalışmalara başlandığı bildirildi.

Bunun için Rüzgar Dağcılık firması tarafından kayanın içine dinamit yerleştirilmiş durumda. Büyük kaya kütlesi üzerinde üç gündür dinamit yerleştirme çalışması sürerken Hasankeyf esnafı ise kayanın bayramdan önce düşürüleceği ve Hasankeyf çarşısının da tamamen kapatılacağını söyledi.

Antik kentteki yıkım dolayısıyla iş yapamaz hale gelen esnaf, düşürülecek olan kayanın daha önceki kaya düşürmelerden daha fazla yıkıma neden olacağını söylüyor.

Bunun ise sadece turizmi ve çarşı esnafını değil Kale içerisinde bulunan küçük saray ve taşınacak 7 anıt eser içerisinde bulunan El-Rızk Camisi’nin minaresi gibi birçok eserin de tahribatına neden olacağı, ayrıca birçok iş yerine zarar vereceği belirtiliyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde tepkilere ve uyarılara rağmen zorla taşınan Zeynel Bey Türbesi etrafındaki beton bloklar da iş makineleri ile yıkılıyor.

Ayrıca taşınma esnasında türbenin üzerinde bulunan ve ‘mavi boncuklar’ olarak adlandırılan desenlerin sarsıntıdan dolayı döküldüğü, etrafındaki betonların kırılması nedeniyle de türbenin altının tahrip olduğu belirtiliyor.

Türbenin olduğu alana girmek ise yasaklanmış durumda.

(Kaynak: Gazete Karınca)

Author: Merkez