Rojava’da savaşan gruplardan Devrimci Komünarlar Partisi’nin (DKP) kurucu kongre delegesi ve MK üyesi Gökhan Taşyakan (Ulaş Adalı) çatışmada hayatını kaybetti . Rojava’da savaşan gruplardan Devrimci Komünarlar Partisi’nin (DKP) kurucu kongre delegesi ve MK üyesi Gökhan Taşyakan (Ulaş Adalı) çatışmada hayatını kaybetti.

DKP yaptığı açıklamada, “Devrimci Komünarlar Partisi kurucu kongre delegesi ve MK üyesi Gökhan Taşyakan (Ulaş Adalı) yoldaşımızı devrimci savaş alanlarında kaybettik. Gökhan yoldaş partimizin ve BÖG’ün temellerini atan önder kadrolarımızdandı. BÖG Kobanê’de doğmuştur. BÖG’ün temelleri Gökhan Taşyakan, Aziz Güler ve diğer ölümsüzleşen yoldaşlarımız tarafından atılmıştır. Gökhan yoldaşımız aynı zamanda Kobane birliğimizin komutanlığını yapmıştır. Kürt halkıyla Türkiye halklarının mücadele birliğinin somut ifadesi olan Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni inşa etmek için tüm enerjisiyle çalışmıştır” dedi.
“Türkiye devrimi için savaşıyoruz”

“Bulunduğumuz alan, dünyanın özgürlük ve sosyalizm için göğüs göğüse savaşının sürdüğü, devrim için savaş meydanıdır” diyen DKP, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

Kayıplarımızın ağırlığının farkındayız. Hakikatin ve tarihin bizi çağırdığı bu topraklarda dövüşerek ve ölerek Kürt, Arap, Ermeni, Süryani, Türkmen, Ezidi ve tüm bölge halklarının kurtuluşu için savaşıyoruz. Aynı zamanda Türkiye faşizmine karşı, Türkiye devrimi için savaşıyoruz.

Toplumsal çürümenin bütün sınırları aşarak dibe vurduğu ve diri güçleri boşluğa ittiği bugünün Türkiye’sinde Gökhan gibi devrimci çıkışları yapacak öncülere daha çok ihtiyaç vardır. Gökhan yoldaş 38 yıllık ömründe kendini devrimin bir imkanı olarak inşa etmiş ve tarihini yapmıştır.

 

Author: Merkez