گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Öğrenciler imam-hatiplere mahkum edildi

Öğrenciler imam-hatiplere mahkum edildi

1116

Fen ve güzel sanatlar liselerinin açılmasını zorlaştıran MEB, imam-hatiplerin sayısını arttırabilmek için her yolu deniyor

 AKP’nin Türkiye’nin dört bir yanında imam-hatip okulları açmasına, var olan okulları yine imam-hatip okullarına çevirmesine yönelik tepkiler sürerken, hazırlanan bir rapor imam-hatip sayısını arttırmak için sistematik biçimde yürütülen çabaları ortaya koydu.

Ülke genelinde okulların beşte birini imam-hatip okulları yapmak için düzenlemeye giden MEB, Türkiye’deki 191 ilçede sadece imam hatip açılabilmesini sağladı.

Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni’nin haberine göre, böylece bu ilçelerde fen, güzel sanatlar gibi liselerin açılmasının önü kapandı. Buna gerekçe olarak da geçen yıl imam-hatip liselerinin müfredatına fen, sosyal bilimler, yabancı dil, sanat, spor liseleri programlarının eklenmesi gösterildi.

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketinin raporuna göre, eğitimde zorunlu dinselleştirme gerçekleştiriliyor.

Anadolu liselerinin açılması için 20 bin nüfus şartı değiştirilmezken, İmam Hatip’ler için nüfus şartının 5 bine kadar düşürülmesinin ardından birçok bölgede yeni bir lise açılmak istendiğinde Anadolu İmam Hatip Liseleri tek seçenek haline getirildi. Raporda, 2016 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerini inceleyen Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, nüfusu 5 bin’den düşük 57 tane, nüfusu 5-10 bin arasında 134 tane ilçe bulunduğu ve bu ilçelerin tamamının “Anadolu İmam Hatip Lisesi dayatması ile karşı karşıya” olduğu sonucuna ulaştı. İlçelerden örneklerin de yer aldığı rapora göre, Eskişehir’e ait 14 ilçeden 6’sı, Çankırı’ya ait 11 ilçeden 5’i, Denizli’de 19 ilçeden 5’i, Kastamonu’nda 19 ilçeden 9’u, Kırıkkale’de 8 ilçeden 4’ü, Konya’da 31 ilçeden 7’si, Rize’de 11 ilçeden 4’ü, Tokat’ta 11 ilçeden 4’ü ve Tunceli’de 7 ilçeden 4’ünün nüfusunun 5-10 bin aralığında olduğu belirtilerek bu ilçelerde yeni açılabilecek liselerin sadece imam hatip olabileceği vurgulandı. Raporda, yönetmeliğin imam hatip sayısını arttırmakla yetinmediği, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri’nin açılmasının da zorlaştırıldığı vurgulanarak “AKP’nin parolası çok net: Bilime gerek yok, sanata gerek yok, spora gerek yok! Tüm liseler imam hatip olsun. Bir sonraki eğitim-öğretim döneminde faaliyeti sürdüren birçok Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi gibi okullar yönetmeliğe uymadığı gerekçesi ile kapatılabilir. Başarısızlığı son olarak 2017 ÖSYS Yerleştirme Sonuçları’nda kanıtlanan İmam Hatip liselerinde ısrar edilmesi ve artırılması AKP’nin eğitimde başarı dışında hedeflerinin olduğunu ortaya koyuyor” ifadeleri kullanıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Siyasi olarak iktidar olmak başka bir şeydir. Sosyal ve kültürel iktidar ise başka bir şeydir. Biz 14 yıldır kesintisiz iktidarız. Ama hâlâ sosyal ve kültürel iktidarımız konusunda sıkıntılarımız var” sözleri de hatırlatılırken, yönetmeliğe ilişkin “Sosyal, kültürel iktidarın ayağı olarak itaatkâr bir nesil yaratmak için İmam Hatip kurumları fırsat olarak görülüyor. Yukarıdan aşağıya doğru dayatılıyor. Tek dertleri kendi iktidarları ve iktidarlarının geleceği” denilerek “Kurum Açma, Kapatma Ve Ad Verme Yönetmeliği”nin derhal iptal edilmesi talep edildi.

Author: Merkez