گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Konsey ertelemeyi reddetti: Referandum yapılacak

Konsey ertelemeyi reddetti: Referandum yapılacak

958

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Referandum Yüksek Konseyi, 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumun ertelenmesine ilişkin önerileri değerlendirdi.

ABD, İngiltere BM tarafından referanduma alternatif olarak sunulan seçeneği görüşmek üzere toplanan Referandum Yüksek Konseyi, “Referandum hazırlıklarına devam” kararı aldı.

Barzani yönetiminde yapılan toplantının ardından referandumun ertelenmesi yönündeki önerilerin reddedildiği açıklandı. Konsey, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılmasına karar verdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Referandum Yüksek Konseyi, 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumun ertelenmesine ilişkin önerileri gözden geçirmek üzere bugün saat 15.00’de toplandı.

‘ÖNERİLERİN REFERANDUMDAN DAHA İLERİ OLMASI GEREKİYOR’

Mesut Barzani başkanlığında yapılan toplantıda bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılmasına karar verildi. Konsey toplantısında referandumun ertelenmesi önerisinin reddedildiği belirtilirken, referandumun ertelenmesine ilişkin Kürdistan Bölgesel Yöneimi’ne sunulacak önerilerin değerlendirileceği, ancak bu önerilerin referandumdan daha ileri düzeyde olması gerektiği kaydedildi.

Ayrıca Referandum Yüksek Konseyi’nin referandum ile ilgili görüşmeler yapması için 19 Eylül günü Bağdat’a bir heyet göndermesi de karar altına alındı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 14 Eylül günü Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Birleşmiş Milletler temsilcileri ile görüşmüş, toplantıda Barzani’ye referandumu ertelemelerine karşılık bazı önerilerde bulunulmuştu.   (artigercek)

Author: Merkez