گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
‘Milli Görüş yöneticileri milyonlarca avro vergi kaçırdı’

‘Milli Görüş yöneticileri milyonlarca avro vergi kaçırdı’

1456

Milli Görüş’ün 4 eski yöneticisinin yolsuzluk iddiasıyla yargılandığı davada, Erbakan’a yasa dışı yollardan milyonlarca avro gönderildiği belirtiliyor

Almanya’da 30 binden fazla üyeye sahip Milli Görüş’ün dört eski yöneticisinin ve saymanının yolsuzlukla yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Almanya’nun Köln şehrinde Milli Görüş’ün eski genel sekreterinin de aralarında bulunduğu beş üye ve yöneticisinin toplanan bağışlarda yolsuzluk yaptıkları, vergi kaçırdıkları gerekçesiyle yargılandıkları davanın ilk duruşması görüldü.

DW Türkçe’den Seda Sezer Bilen’in haberine göre Köln Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Milli Görüş’ün eski Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, eski yöneticiler Osman Döring, Ali Bozkurt, Ali Hikmet Saral ile sayman İsa Erdener yargılanıyor. İlk günkü duruşmada iki ayrı iddianame Başsavcılık tarafından okundu.

‘DİNİ KAYNAKLI GELİRLER ÜZERİNDEN VERGİ KAÇIRILDI’

İlk iddianamede dört kişinin 2004-2008 yılları arasındaki Vergi Dairesi’ne namaz takvimi satışları, hac ve umre seyahati organizasyonları ve Kurban Bayramı’nda yapılan kurban bağışlarından elde edilen geliri bildirmedikleri, vergi ödemekle yükümlü olmalarına rağmen şirket ve ticaret vergisini bilerek ödemedikleri, böylelikle vergi kaçırdıkları suçlamaları yer alıyor. Duruşmada vergi dairesinden bir yetkili de hazır bulundu.

‘MİLYONLARCA AVRO NECMETTİN ERBAKAN’A GÖNDERİLDİ’

İkinci iddianamede ise Milli Görüş’ün eski dört yöneticisi yargılanıyor. İddianamede sanıkların 2005-2009 yılları arasında Milli Görüş’e yapılan 11.3 milyon avrodan fazla bağışta doğru vergi bildiriminde bulunmadıkları ve toplanan paraların yüzde 30’unu bağış dışındaki amaçlar için kullandıkları, bunun yüzde 25’inin Milli Görüş’ün kurucusu Necmettin Erbakan’a gönderildiği iddia ediliyor.

Seda Sezer Bilen’in haberine göre başsavcılığın Milli Görüş’ün kurban bağış hesabına söz konusu dönemde banka havalesi yöntemiyle Almanya’nın Hamburg’tan Münih’e kadar her bölgesinden para gönderen kişilerin isimlerinin ve hangi bankadan para gönderdikleri bilgilerinin de dahil olduğu iddianameleri okuması beş saatten fazla sürdü.

Milli Görüş’ün eski çalışan ve yöneticilerine yönelik dava için Köln Asliye Ceza Mahkemesi toplam 50 duruşma planladı. Duruşmaların 8 Mart 2018 tarihine kadar sürmesi bekleniyor. Bir sonraki duruşma 21 Eylül perşembe günü yapılacak.

Köln’de görülen davanın önemli sanıklarından Oğuz Üçüncü 2014 yılında 12 yıl boyunca yürüttüğü Milli Görüş’ün Genel Sekreterliği görevinden ayrılmıştı. Üçüncü kendisine yöneltilen suçlamaların Milli Görüş’e zarar vermesini istemediğini belirterek görevini bırakma kararı aldığını belirtmişti. Üçüncü’nün yerine halen AKP İstanbul milletvekili olarak görev yapan Mustafa Yeneroğlu gelmişti. Yeneroğlu’nun halefi ise 2015 yılında Bekir Altaş oldu. Organizasyonun Genel Başkanlığını ise Kemal Ergün yürütüyor.

2009’DA BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

2000’li yıllarda Alman istihbaratının yakın takibe aldığı Milli Görüş’e Köln Savcılığı’nın talimatıyla 2009 yılında ülke çapında baskınlar düzenlenmişti. O dönem baskınlara Milli Görüş’e yapılan bağışlarda dolandırıcılık, imamların sigortalarının ödenmemesi, vergi kaçakçılığı şüphesi gibi gerekçeler gösterilmişti.

Milli Görüş Almanya genelinde 300’den fazla cami, kültür derneği ve 30 binden fazla üyeye sahip.

Author: Merkez