Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK’nin iki üst düzey MİT’çiyi alıkoymasını dolaylı olarak doğruladı.Dışişeri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Al Monitor haber sitesine verdiği röportajda gündemi değerlendirdi.

PKK’NİN ALIKOYDUĞU MİT’ÇİLERİ YALANLAMADI
Çavuşoğlu’na PKK’nin alıkoyduğu üst düzey iki MİT görevlisinin durumu soruldu. Çavuşoğlu MİT görevlilerinin alıkonulmasını yalanlamadı. Dışişleri Bakanı soruyu, “elbette kurumlarımız PKK’nin kaçırdığı tüm vatandaşlarımızın geri getirilmesi için çalışıyor. Ama ülkemiz bahsi geçen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile doğrudan irtibat kurmadı” şeklinde cevapladı.BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU “BÜYÜK HATA”
Kürdistan bağımsızlık referandumu da Dışişleri Bakanı’na sorulan sorular arasındaydı. Ankara’nın referanduma karşı olduğunu bir kez daha belirten Çavuşoğlu, “referandum Irak’taki Kürtlere istikrar ve daha faz hak getirmeyecek. Hatta iç savaş ya da bölgede başka istikrarsızlıklara neden olabilecek başka türbülanslara neden olabilir” diyen Çavuşoğlu, referandumu “büyük bir hata” olarak nitelendirdi.

BM’Yİ GÖREVE ÇAĞIRDI
Avrupa ülkeleri başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun referanduma karşı olduğunu belirten Çavuşoğlu, referandumun durdurulması için Birleşmiş Milletler’e çağrı yaptı ve “Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi burada önemli bir rl oynayabilir” dedi.

IKBY’YE ‘GARANTÖRLÜK’ TEKLİFİ
Ankara’nın Irak’taki Kürtlere yardım etmek istediğini söyleyen Dışişleri Bakanı “Türkiye ve KDP’nin adını vereceği diğer ülkelerin arabuluculuk yapabileceğini ve hatta Irak’taki Kürtlerin haklarının korunması için garantör olabileceğini” de söyledi. (Artı Gerçek)

Author: Merkez