گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
MEB’den imam hatiplere yeni kıyak

MEB’den imam hatiplere yeni kıyak

865

TEOG kaldırılırken, liselere sınavsız geçiş hakkı imam hatiplilere sağlandı

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın emri ile TEOG sınavı üç gün içinde kaldırılırken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) liselere geçişte imam hatip okullarına sınavsız geçiş hakkı tanıdı.

MEB kararıyla, imam hatip öğrencileri liselere sınavsız geçiş yapabilecek. Bu hak Anadolu liselerine geçişler için de geçerli.

2013 yılında yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yeniden değişikliğe giden MEB, liseye sınavsız geçiş sistemini herkesten önce açık öğretim imam hatip lisesine giden öğrencilere hak gördü. Bakanlık 4 yıl önce yayımlanan yönetmelikten ilk olarak Mart 2017’de herhangi bir puan kullanmaksızın nakil ve geçişler bölümünde yer alan “Okulların kendi türleri arasında her sınıf seviyesinde” şartını kaldırdı.

2006’dan itibaren mesleki açık öğretim lisesi bünyesinde öğrenci kabul eden açık öğretim imam hatip liseleri, 2016-2017 eğitim öğretim yılı başından itibaren Bakanlık onayı ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi”ne dönüştürüldü. Bu kararın ardından bakanlık önce yönetmelikte bu okulların önünü kapatacak maddeleri temizledi. 2017 Mart’ında yapılan değişikliğin ardından MEB, önceki gün yeniden yönetmelik değişikliğine giderek imam hatip hamlesini tamamladı. Yeni yönetmelik kapsamında açık öğretim imam hatip lisesinde öğrenim gören öğrencilerden nakil ve geçiş yapabilecek durumda olanların TEOG puanı gerekmeksizin Anadolu Liseleri’ne geçişi sağlandı.

Author: Merkez