HDP’nin Adana mitingine mesaj gönderen Demirtaş, ‘faşizme ve savaş politikalarına karşı tüm demokrasi güçleri rollerini çok iyi oynamalıdır’ dedi.

ADANA – Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adana mitingine gönderdiği mesajında yeni bir savaş tezkeresinin onaylandığını belirterek, “Şimdi bizler başta olmak üzere tüm demokrasi güçleri rollerini çok iyi oynamalıdır” dedi.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Durmayalım Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla gerçekleştirdiği mitinglerin dördüncü durağı olan Adana’da, halklar adalet ve demokrasi taleplerini Uğur Mumcu Meydanı’nda haykırıyor. HDP bayraklarıyla süslenirken alana gelişler devam ederken, Koma Pel, sanatçı Pınar Aydınlar’ın sahne alması ardından konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Hüseyin  Beyaz, “Miting amacımız vicdan ve adaleti bu ülkeye getirmek” dedi.  Ardından HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajını okudu. Mesajın okunması sırasında alkış ve zılgıtlar eşliğinde “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Demirtaş’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Değerli kardeşlerim, hepinizi Edirne Cezaevi’nden sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün Adana’da barış ve demokrasi düşmanı olan faşizme dur demek, faşizmi durdurmak için bir araya geldiniz. Her yaşadığımız gün, her yaşadığımız an ülkemiz ve bölgemizdeki barış ve demokrasi mücadelesinin önemini biraz daha fazla gösteriyor. Meclis’te savaş politikalarından yana olanlar; Ortadoğu’daki yanlış politika ve işbirlikleriyle ülkeye ve topluma 6 yıldır büyük zarar verenler yeni bir savaş tezkeresini onayladı. Barış, demokrasi, özgürlük, adalet ve eşitlikten yana olanlar, yani bizler ise bir kez daha savaş tezkeresine hayır dedik. Hem farklı halkların ve inançların eşit, özgür ve birlikte yaşamına düşman olanlara hem de Kürt halkının kendi geleceğini tayin etme hakkına gayri meşru diyenlere onurlu ve kararlı bir cevap verdik. Türkiye’de faşizmin kurumsallaşması için her gün yeni bir adım atılıyor. Fütursuzca sürdürülen baskılara her gün bir yenisi ekleniyor. Siyasi ömrünü baskı, zulüm ve saldırı politikalarıyla uzatmaya çalışan AKP-MHP ittifakının önündeki en büyük engel faşizme karşı direnenlerdir.

Evet bu direniş faşizme ve savaş politikalarına karşıdır; bu direniş zulme ve haksızlıklara karşıdır; bu direniş demokrasi, eşitlik ve özgürlük, insan hakları içindir. Bu direniş tarihseldir, onurludur ve çok değerlidir. Şimdi bizler başta olmak üzere tüm demokrasi güçleri rollerini çok iyi oynamalıdır. HDP başta olmak üzere bütün muhalif güçlerin bu mücadeleyi büyütmesi gerekir. Milyonlarca insanın kararlı ve umutlu duruşunu bilerek ve bunun hakkını vererek hareket etmeliyiz. En geniş toplumsal muhalefet cephesinin örülmesine yardımcı olmalıyız.

Değerli kardeşlerim, emin olun toplumun gözü kulağı HDP’dedir. Asla taviz vermediğimiz barış ve demokrasi mücadelesini kazanabilmenin biricik yolu omuz omuza direnmektir. Her yerde mücadelemizi ve çabalarımızı büyütmeliyiz, örgütlü duruşumuzu güçlendirmeliyiz. Bu tarihi dönemde HDP, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun demokratik geleceğinin inşasında olmazsa olmaz bir demokrasi gücüdür. Birlikte yaşamı ve barışı savunarak; ülkemizdeki inanç, mezhep, etnik kimlik, yaşam tarzı farklılıklarını demokrasi çatısı altında eşit ve özgür yaşamın bir fırsatı ve yolu olarak görmekten vazgeçmeyecektir. Demokrasi mücadelesini büyüttükçe barışı kazanmanın ve kurmanın yolunu da büyüteceğiz. Hepimize kolay gelsin, yolumuz açık olsun. Mutlaka kazanacağız.” (Mezopotamya Ajansı)

Author: Merkez