HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis’te alınan savaş kararına şaşırmadıklarını belirterek, tezkereyi destekleyen CHP’ye ‘CHP bir kez daha devletin yanında Kürt halkının karşısında yerini almıştır.’ diyerek tepki gösterdi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 4’üncü Olağan Genel Meclis toplantısını İstanbul Taxim Hill Otel’de gerçekleştirdi. Toplantıya, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK meclis yöneticileri ve delegeler katıldı. Toplantının yapıldığı salona, “Şimdi HDK zamanı” pankartı asıldı. Saygı duruşuyla başlanan toplantının açılış konuşmasını HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit yaptı.

‘Savaş kararı bizi şaşırtmadı’

Siyasi süreç değerlendirmesi yapan Koçyiğit, “Türkiye ve Türkiye halklarının çok kritik bir süreçten geçtiğini” belirtti. Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde yarın yapılacak referanduma ve dün Meclis’te kabul edilen tezkereye değinen Koçyiğit, “Bizler, dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın referandum gibi demokratik bir kararla kendi hakkını tayin eden halkların duruşunu destekliyoruz. Bu ülkede temel siyaset çizgisini Kürtler üzerinden geliştiren devletin aldığı savaş kararı bizi şaşırtmadı” dedi.

‘Söz konusu Kürt olunca…’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) tezkereye verdiği desteğe tepki gösteren Koçyiğit, şöyle devam etti: “Günlerce Adalet Yürüyüşü yapan CHP’nin tavrı bizi şaşırttı. Sizin adalet anlayışınız sadece kendinize mi? Söz konusu Kürtler olunca adalet anlayışınız değişiyor mu? Sorun günlerce sokaklarda yürümek değil. Bu talepleri hayata geçirmektir. CHP bir kez daha devletin yanında Kürt halkının karşısında yerini almıştır. Bu devlet ve milliyetçi aklın sonucudur. Savaş isteyen tüm faşist ülkelerden farklı bir şey yürümüyor. Türkiye’de ki faşist çizgi tüm dünyada aynı işliyor. Faşist çizgiler, özgürlük isteyen her halka karşı aynı yürüyor. Bu zihniyete karşı tüm halklar birlik olmalı ve enternasyonal bir mücadele yürütelim” dedi. ÖDP’nin referandum karşıtı yaptığı açıklamayı kasdederek konuşan Koçyiğit, şöyle devam etti: “Sosyalist olmanın en temel koşul ilkesi, halkların kaderlerini tayin etme hakkı olduğunu söylüyorsak; Güney Kürdistan halkının referandum kararına saygı duymalıyız.”

‘İç savaş provasıydı’

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıya da değinen Koçyiğit, “Çürütmeye çalıştıkları toplum halen çürümemiş ve toplum halen insanlığı kaybetmiş değil. Ortada yapılanla iç savaş provasıydı. Başka bir sürecin fitili ateşlenmek isteniyordu. Biz buna izin vermedik. İçişleri Bakanı’nın, saldırganlarla fotoğraflarının ortaya çıkması, AKP zihniyetinin bu işin yürütücü olduğunu bize gösterdi” diye konuştu.
Koçyiğit’in konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.  (demokrasi43)

HABER MERKEZİ

Author: Merkez